Już niedługo zapis „czarnych skrzynek”


ika 22-04-2010, ostatnia aktualizacja 22-04-2010 18:50

Seremet podkreślił, że materiały z tzw. czarnych skrzynek samolotu „będą przekazane do stosownej analizy” fonoskopijnej i dopiero po tej analizie prokurator będzie mógł podjąć decyzję co do ujawnienia ich treści. – Mamy prawo sądzić, że wykonanie trzeciego wniosku strony polskiej do strony rosyjskiej o pomoc prawną – udostępnienia wstępnej analizy zapisu z rejestratorów lotu, ma szansę realizacji w perspektywie dwóch tygodni – ocenił.

– Dopóki nie otrzymamy reszty dowodów, o które strona polska zwracała się do rosyjskiej, polscy prokuratorzy nie mogą podjąć decyzji o ujawnieniu ich treści – dodał Prokurator Generalny.

Zabezpieczenie interesów kraju

Nasze działania były wielotorowe, nakierowane także na zabezpieczenie interesów kraju – powiedział Naczelny Prokurator Wojskowy płk Krzysztof Parulski. Podkreślił, że ze strony rosyjskiej „jest pełna otwartość i wola dotarcia do prawdy”.

– Przyszło mi pracować w Smoleńsku z fantastycznymi ludźmi. Nasi prokuratorzy, żandarmi, oficerowie ABW i inni sprawdzili się. Nasze działania były wielotorowe, nakierowane także na zabezpieczenie interesów kraju. Kładliśmy nacisk na zabezpieczenie rzeczy pochodzących od zmarłych, ich szczegółowe protokolarne opisanie i przesłanie do kraju – podkreślił Parulski.

Synchronizacja nagrań z parametrami lotu

Płk Zbigniew Rzepa z Naczelnej Prokuratury Wojskowej poinformował, że trwa synchronizacja nagranych rozmów pilotów z parametrami lotu.

Rejestrator rozmów rejestruje ostatnie pół godziny lotu, a rejestrator parametrów – cały lot. – Spisano treść rozmów z rejestratora, do Moskwy sprowadzono jednego z pilotów 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który miał rozpoznać poszczególne głosy swych kolegów, członków załogi. Dopiero kiedy uda się zsynchronizować w czasie nagrane rozmowy z parametrami lotu, będzie można powiedzieć, że zakończono badanie rejestratorów lotu – powiedział płk Rzepa.

Bliscy ofiar stroną postępowania

Bliscy ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu będą stroną postępowania i uzyskają prawo wglądu do jego akt – oświadczyli przedstawiciele prokuratury.

– Myślę, że jest to standardem – każda osoba, której dobro zostało naruszone, taki status ma, a kiedy taka osoba zmarła, to prawo uzyskują członkowie rodziny. To wynika wprost z Kodeksu postępowania karnego – powiedział naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski.

PAP, Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s