Panteon nie dla Janusza Kurtyki


ceg , e.ł. 22-04-2010, ostatnia aktualizacja 23-04-2010 02:50

Kraków. Prof. Franciszek Ziejka twierdzi, że tylko kapituła Panteonu może zdecydować, kto w nim spocznie. Tyle że ta jeszcze nie powstała

„O tym, kto będzie pochowany w Panteonie Narodowym powstającym w kryptach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie, zdecyduje kapituła Panteonu” – stwierdził wczoraj prof. Franciszek Ziejka w oświadczeniu.

Wydał je po odwołaniu zapowiedzi, iż spocznie tam tragicznie zmarły w katastrofie pod Smoleńskiem prezes IPN Janusz Kurtyka.

Prof. Ziejka, były rektor UJ, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i pomysłodawca panteonu, stwierdził, że w środę przekazał metropolicie krakowskiemu zasady, na podstawie których zmarli mogą być tam chowani. Każda taka decyzja ma być podejmowana przez kapitułę złożoną z: prezydenta Polski, marszałków Sejmu i Senatu, metropolity krakowskiego, przewodniczącego episkopatu, prezydenta Krakowa, prezesa PAU, rektora UJ i przewodniczącego rady Fundacji.

Problem w tym, że to ciało jeszcze nie istnieje.

Jak pisała wczoraj „Rz”, krakowska kuria w środę odwołała wydaną w poniedziałek zgodę na pochowanie prezesa IPN w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła po interwencji prof. Ziejki.

W czwartek natomiast rzecznik kurii krakowskiej ks. Robert Nęcek powiedział PAP, że takiej zgody nigdy nie było. Tymczasem w poniedziałek IPN rozsyłał informacje o terminie i miejscu pochówku prezesa – właśnie w kościele św. Piotra i Pawła.

Komentarza dla mediów odmawia proboszcz parafii ks. Marek Głownia, choć z nieoficjalnych informacji „Rz” wynika, że ze zmianą decyzji w sprawie pogrzebu prezesa IPN trudno mu było się pogodzić.

Janusz Kurtyka zostanie pochowany w piątek na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Na pogrzeb prezesa IPN wybiera się wiele osób. Z samego Instytutu weźmie w nim udział ok. 350 pracowników, do Krakowa przyjedzie kilka autokarów kombatantów, m.in. byłych żołnierzy WiN.

Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s