Pytania o śledztwo


Justyna Prus , Piotr Zychowicz , dom , graż 24-04-2010, ostatnia aktualizacja 24-04-2010 01:56

Tylko od dobrej woli Rosjan zależy, czy dopuszczą Polaków do dochodzenia

Chusteczki higieniczne z logiem LOT, papierek po batoniku Prince Polo, opakowanie po polskich kosmetykach. Wszystko przemieszane z błotem. Obok na stercie gałęzi taśma filmowa. Po bliższym spojrzeniu okazuje się, że to kadr z „Katynia” Andrzeja Wajdy. Dwa tygodnie po katastrofie do lasku, w którym spadł samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie, można się dostać bez najmniejszych przeszkód. Nikt go nie pilnuje.

To, że – wbrew zapewnieniom Rosjan – miejsce wypadku nie zostało należycie zabezpieczone, to tylko jedna z kontrowersji wokół sposobu, w jaki prowadzone jest postępowanie. Coraz częściej zadawane jest pytanie: czy to strona rosyjska powinna prowadzić główne śledztwo w sprawie katastrofy polskiego samolotu i śmierci prezydenta RP?

To Rosjanie mają bowiem w posiadaniu cały materiał dowodowy, to oni odczytują zapisy czarnych skrzynek należących do państwa polskiego. Nasi wysłannicy pełnią jedynie funkcję pomocniczą.

Polscy prokuratorzy mówią, że zgodnie z prawem międzynarodowym śledztwo na miejscu wypadku prowadzi kraj, na którego terenie do niego doszło. Potwierdzają to „Rz” zagraniczni specjaliści zajmujący się badaniem katastrof lotniczych.

Czy polski rząd mógł więc wystąpić do Rosji o zgodę na przejęcie dochodzenia? Prawo międzynarodowe przewiduje taką możliwość. Chodzi m.in. o chicagowską konwencję o międzynarodowym lotnictwie cywilnym z 7 grudnia 1944 r.

Polska nie skorzystała z tej procedury. W sprawie śledztwa pozostajemy uzależnieni od dobrej woli Rosjan. Mówią o tym zapisy z innego, tym razem dwustronnego aktu prawnego. – Zgodnie z artykułem 17 umowy polsko-rosyjskiej z 1996 r. każda ze stron może odmówić pomocy prawnej, jeśli jej udzielenie może zagrozić suwerenności, bezpieczeństwu, porządkowi publicznemu lub innym ważnym interesom – mówi „Rzeczpospolitej” ekspert prawa karnego Rafał Rogalski. – Można pod to podciągnąć wszystko i np. odmówić przesłuchania świadka.

Rzecznik rządu Paweł Graś oświadczył, że nie ma powodu, aby polskie władze mieszały się w śledztwo. – Każda ingerencja rządu w proces badania przyczyn katastrofy byłaby bardzo źle odebrana – argumentował rzecznik.

Tymczasem znaki zapytania pozostają. Na przykład wśród wszystkich badanych potencjalnych przyczyn katastrofy prokurator generalny Andrzej Seremet nie wymienił w ogóle hipotezy o możliwej winie obsługi lotniska w Smoleńsku.

Czytaj więcej:

Komentarz Piotra Gabryela

Pytania do prokuratorów

Polscy prokuratorzy czekają na materiały

Jak dziś wygląda miejsce katastrofy

Procedury za granicą

Dlaczego jesteśmy na łasce Rosjan

Co mogą zrobić polscy śledczy – analiza prawna „Rz”

Ostatnie ofiary wróciły do kraju

Zobacz też rp.pl/tragedianarodowa

Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s