Tu-154 miał włączony system TAWS w chwili katastrofy


Sobota, 24 kwietnia (15:22)

System TAWS zamontowany w prezydenckim samolocie Tu-154 w momencie katastrofy był włączony – ustaliła rosyjska komisja. Międzypaństwowy Komitet Lotniczy umieścił tę informacje na swojej stronie internetowej. TAWS to system, który ostrzega pilotów m.in. przed niebezpiecznym zbliżaniem się do ziemi, ostrzega o nagłej utracie wysokości czy nadmiernym przechyłem samolotu.

Dziś w Moskwie minister obrony Bogdan Klich spotkał się z rosyjskim wicepremierem Siergiejem Iwanowem. Ale po rozmowach podczas spotkania z dziennikarzami niewiele miał do powiedzenia. To były słowa o wartościach i przyszłości, rozważania filozoficzne a nie fakty dotyczące katastrofy – podsumowuje korespondent RMF FM Przemysław Marzec.

Po polskiej stronie słowo jawność jest najważniejsze, po rosyjskiej „głasnost” – stwierdził Bogdan Klich. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób tę pełną przejrzystość osiągnąć.

Bardziej precyzyjni byli Rosjanie. Aleksandr Bastrykin, szef komitetu śledczego przy prokuraturze federacji ujawnił, że przesłuchano już 60 świadków katastrofy i wykonano 300 ekspertyz. Tylko w Smoleńsku pracowało 70 śledczych, a w Moskwie – ponad 50 – dodał. Zapewnił, że podczas dochodzenia weryfikowane są wszelkie możliwe wersje tej tragedii.

Edmund Klich nabiera wody w usta

Szef polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmund Klich, który jeszcze wczoraj zarzucał polskim władzom utrudnianie prac komisji i bierność wobec strony rosyjskiej, dziś po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem nabrał wody w usta. Pod koniec przyszłego tygodnia przedstawię swoje stanowisko, a do tego czasu nie będę niczego komentował – powiedział reporterowi RMF FM Edumd Klich.

Klich zarzucał polskim władzom utrudnianie prac komisji w Smoleńsku. Według niego polska strona mogła mieć większy wpływ na prowadzone w Rosji śledztwo, ale o to nie zadbała. Zdaniem szefa MON Bogdana Klicha, który jest w Moskwie, wypowiedź szefa Komisji Badania Wypadków Lotniczych była „niestosowna”

Przemysław Marzec

RMF FM

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s