Nie można powołać wspólnego zespołu śledczego ws. katastrofy 10 kwietnia


Poniedziałek, 26 kwietnia (20:19)

Nie ma prawnej możliwości powołania wspólnego, polsko-rosyjskiego zespołu śledczego, który prowadziłby postępowanie w sprawie katastrofy w Smoleńsku – uważa Prokuratura Generalna. O możliwość utworzenia takiego zespołu pytał ją w poniedziałek minister sprawiedliwości.

Poprosiłem w poniedziałek prokuratora generalnego o rozważenie, czy może w tej sytuacji nie byłoby dobrym wyjściem powołanie wspólnego zespołu śledczego – oświadczył Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, iż kiedy pełnił jeszcze funkcję prokuratora generalnego powołał do jednego ze śledztw wspólny, polsko-szwajcarski zespół śledczy.

Rzecznik Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk powiedział jednak, że nie ma prawnej możliwości powołania takiego wspólnego zespołu. Jak dodał, kwestie te regulowane są przez umowy dwustronne i wobec różnych państw możliwości powoływania takich zespołów wyglądają odmiennie.

Obecnie śledztwo w sprawie katastrofy 10 kwietnia prowadzą Rosjanie. Polscy prokuratorzy uczestniczyli jednak w czynnościach procesowych prowadzonych w Rosji po katastrofie. Ponadto niezależnie od śledztwa rosyjskiego już 10 kwietnia Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła własne śledztwo w sprawie katastrofy.

Jak dowiedział się reporter RMF FM Roman Osica, na początku przyszłego tygodnia do Moskwy ma pojechać prokurator generalny Andrzej Seremet, by osobiście dopilnować wykonywania wniosków o pomoc prawną, z jakimi polscy prokuratorzy zwrócili się do strony rosyjskiej. Ponadto spotka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Podczas tego spotkania będzie też mowa o udostępnieniu jakichś dokumentów – protokołów przesłuchań świadków, stenogramów z odczytu czarnych skrzynek. W trakcie tych spotkań prokurator generalny będzie również rozmawiał o ewentualnym sposobie upublicznienia części materiału zgromadzonego w toku tego postępowania – powiedział naszemu reporterowi prok. Mateusz Martyniuk.

PAP, RMF FM

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s