Tusk: służby zdały egzamin


jen 29-04-2010, ostatnia aktualizacja 29-04-2010 13:04

Staraliśmy się przez te trzy tygodnie uciekać od jakichkolwiek politycznych kontekstów – mówił premier w Sejmie.

– Fakt, że atmosfera odpowiedzialnej powagi towarzyszyła prawie wszystkim uczestnikom tych działań umożliwił pełne zabezpieczenie rodzin, sprawne przeprowadzenie identyfikacji i sprowadzenie ciał. Myślę, że mamy poczucie, tu na tej sali, że wszyscy ten egzamin zdali – podkreślił premier, przedstawiając informację o działaniach podejmowanych pod katastrofie pod Smoleńskiem.

Jak dodał, obecnie Polska i Rosja stoją przed „najtrudniejszym zadaniem, polegającym na wyjaśnieniu okoliczności, przyczyn, a później określeniu zakresu odpowiedzialności, ewentualnie winy”.

– Ważne jest także, aby zweryfikować i wykluczyć niektóre te najbardziej drastyczne, radykalne, czasami zdumiewające hipotezy, pojawiające się w przestrzeni publicznej – zaznaczył szef rządu.

To zadanie dla prokuratury

– Ze strony polskiej kluczową instytucją jeśli chodzi o ustalenie okoliczności przyczyn katastrofy i opisanie zakresu odpowiedzialności lub winy jest prokuratura. (…) Prokuratura Generalna będzie prowadziła równolegle do działań prokuratury rosyjskiej niezależne dochodzenie, pracując w warunkach pełnej niezależności od rządu – zapewnił Tusk.

– Sejm poprzez stosowne komisje sejmowe ma prawo i możliwość uzyskania wyjaśnień i informacji od prokuratora generalnego. Pytania dotyczące śledztwa posłowie będą musieli powtórzyć w obecności prokuratora generalnego na przykład na którejś z komisji. Zgodnie z prawem takich pytań nie mam możliwości stawiać prokuraturze ze względu na jej niezależność wobec rządu – dodał.

10 kwietnia, pod Smoleńskiem rozbił się samolot z polską delegacją lecąca na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona i 94 przedstawicieli polskich elit.

Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s