Do kraju wróciły kolejne szczątki ofiar katastrofy pod Smoleńskiem


Piątek, 30 kwietnia (15:00), Aktualizacja: Piątek, 30 kwietnia (15:12)

W Polsce są już szczątki ponad 20 osób, które odnaleziono w Smoleńsku w ostatnich dniach. Nie trafiły one jeszcze do rodzin, choć bliscy ofiar zostali już o wszystkim poinformowani – ustalili reporterzy śledczy RMF FM. Dopiero w ostatnich dniach udało się w 100 procentach dokonać identyfikacji tych części ciał metodą DNA.

Nie ustalono jeszcze ostatecznie, co będzie się teraz działo ze szczątkami. Minister Michał Boni bardzo delikatnie sugerował w Sejmie kolejną uroczystość pogrzebową. Zaproponowaliśmy pewne rozwiązania i zgodnie z życzeniem rodzin to, co będzie się działo, z szacunkiem i godnością będzie przeprowadzone – powiedział.

Według ustaleń naszych reporterów, w Moskwie w Zakładzie Medycyny Sądowej mogą być jeszcze inne niezidentyfikowane fragmenty ciał. Teraz trwa ich badanie.

Niewykluczone, że część szczątków zostanie skremowana tak, jak miało to miejsce w Nowym Jorku po ataku z 11 września. Wtedy badający rumowisko jeszcze przez wiele tygodni znajdowali części ciał. Później przez miesiące, a nawet lata trwała ich identyfikacja. Rodzinom ofiar przekazywano część odnalezionych ciał, jednocześnie proszono je o zgodę na ewentualną kremację.

Być może będzie tak i teraz. Rodziny ofiar dopiero wczoraj dowiedziały się o tym fakcie. Koordynatorzy, którzy przekazywali bliskim ofiar informację, pytali, co zrobić ze zwłokami. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.

Marek Balawajder, Roman Osica

RMF FM

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s