Szyfrant Zielonka nie żyje. To już pewne


2010-05-06 | Ostatnia aktualizacja: 22:20

Ponad tydzień temu nad Wisłą w Warszawie znaleziono zwłoki, przy których znajdowały się dokumenty na nazwisko Stefana Zielonki – zaginionego w zeszłym roku szyfranta. Teraz jest już pewność, że to jego ciało. Chorąży najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

Pewien, że zwłoki znad Wisły to ciało szyfranta Zielonki jest szef kolegium służb specjalnych Jacek Cichocki. Minister mówił o tym w RMF FM.

Najpierw zastrzegał, że „wszystko na to wskazuje”, ale w końcu przyznał, że on ma tę pewność. Choć dodał: „Ze względu na to, że toczy się śledztwo, trzeba poczekać na oficjalny komunikat prokuratury, bo to ona ma prawo potwierdzić i podać informacje”.

Minister Cichocki pytany czy chorąży popełnił samobójstwo, odpowiedział: „Wiele wskazuje na to, że to była jego osobista tragedia”. Zwłoki znaleziono nad Wisłą w Warszawie ponad tydzień temu.

Chorąży Stefan Zielona zaginął rok temu, co jako pierwszy ujawnił „Dziennik”. Sprawa nabrała olbrzymiego rozgłosu, poszukiwany za dezercję szyfrant wiedział bowiem wszystko o systemach łączności NATO, a także znał całą siatkę polskich agentów pracujących za granicami kraju.

Historia tajemniczego zniknięcia szyfranta sięga maja 2009 roku. Chorąży Zielonka wyszedł ze swojego warszawskiego mieszkania w drugi dzień świąt wielkanocnych. Do dziś nie jest nawet jasne, kiedy dokładnie. Poszukiwania rozpoczęto dopiero kilka dni później, gdy żona poinformowała policję o zaginięciu męża.

Potem pojawiła się nawet informacja francuskiego serwisu internetowego zajmującego się problematyką wywiadowczą, że szyfrant pracuje w Szanghaju dla chińskiego wywiadu.

Dziennik Gazeta Prawna

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s