Nagrania z czarnych skrzynek będą upublicznione


guu , jen , map 31-05-2010, ostatnia aktualizacja 31-05-2010 12:40

Szef MSWiA Jerzy Miller zapewnił, że zapisy nagrań z rejestratorów pokładowych polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M, które zostały przekazane stronie polskiej przez Rosjan, zostaną opublikowane. Pozwala na to podpisane tego dnia memorandum.

Dokument memorandum reguluje problemy związane z przekazaniem nagrań z czarnych skrzynek z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z chicagowskiej konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym i norm Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Miller podpisał go ze strony polskiej jako szef Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, wyjaśniającej przyczyny i okoliczności katastrofy prezydenckiego Tupolewa. Ze strony Rosji memorandum podpisali go wicepremier Iwanow i przewodnicząca Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) Tatiana Anodina.

Jeden z zapisów konwencji chicagowskiej mówi, że nie wolno upublicznić efektów śledztwa bez zgody kraju, który zbierał materiały dowodowe (w tym wypadku Rosji).

Art. 6,2 załącznika 13. do Konwencji mówi, że: „Państwo nie rozpowszechnia, nie publikuje i nie dopuszcza do wykorzystania projektu raportu lub jakichkolwiek jego części lub innych dokumentów, otrzymanych w trakcie prowadzenia wypadku lub incydentu, bez oficjalnej zgody Państwa prowadzącego to badanie, z wyjątkiem tych przypadków, kiedy takie raporty lub dokumenty były już opublikowane, bądź zostały podane do publicznej wiadomości przez wyżej wymienione Państwo”

Szef polskiego MSWiA Jerzy Miller twierdzi jednak co innego.

– Memorandum wyraźnie mówi, że możemy stosować konwencję chicagowską, a konwencja chicagowska zapewnia możliwość publikowania wszelkich dokumentów, jeżeli jest wystarczający powód, aby wybrać tę drogę dotarcia z informacją o przyczynach katastrofy, które to informacje mogą zapobiec kolejnym katastrofom podobnego charakteru – powiedział Miller.

Miller: nie będziemy się nawzajem zaskakiwać

Strona rosyjska będzie uprzedzana o planach Polski związanych z ujawnianiem zapisów czarnych skrzynek samolotu Tu-154M – zapowiedział tuż Jerzy Miller przed odebraniem zapisów.

Miller powtórzył, że w najbliższych dniach zapadnie decyzja co do trybu i zakresu ujawnienia tych zapisów. – Tyle pochopnych słów wypowiedziano, aż się prosi, aby do tych słów przedstawić fakty – mówił Miller, tłumacząc, dlaczego taką wagę strona polska przykłada do ich upublicznienia.

– Uzgodniliśmy ze stroną rosyjską, że nie będziemy zaskakiwać się nawzajem informacjami, które mogą mieć szerszy wpływ niż zakładany przez drugą stronę. Strona rosyjska będzie uprzedzona, ale my nie musimy uzyskiwać zgody na ujawnienie – podkreślił.

– Nie można ujawniać tego, co może tworzyć negatywny obraz człowieka, a jest bez wpływu na wydarzenia na pokładzie – dodał minister.

Czarne skrzynki też wrócą do Polski

Dane z czarnych skrzynek przeniesiono na trzy płyty CD. Każda z nich zawiera autentyczną kopię nagrania każdego z trzech rejestratorów samolotu Tu-154. To właśnie te nośniki trafią do Polski. Procedurze kopiowania przyglądali się przedstawiciele prokuratur generalnych Rosji i Polski.

Same czarne skrzynki z oryginałami nagrań do momentu ogłoszenia przez MAK raportu końcowego na temat katastrofy pozostaną w dyspozycji komitetu. Później również zostaną przekazane Polsce.

Minister Miller otrzyma w Moskwie także stenogram rozmów z kabiny pilotów. Szef MSWiA wróci do Warszawy jeszcze dzisiaj.

Siergiej Iwanow to wiceprzewodniczący specjalnej komisji rządowej powołanej przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do wyjaśnienia przyczyn smoleńskiej tragedii. Jej pracami kieruje premier Władimir Putin. Natomiast MAK – niezależnie od Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej FR – bada okoliczności katastrofy polskiego Tupolewa.

PAP, Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s