Smoleńsk: Kontrolerzy byli przerażeni!


31.05.2010, 08:05

Kontrolerzy z lotniska w Smoleńsku byli przerażeni możliwością lądowania Tu-154 w fatalnych warunkach, ale decyzję zostawili załodze 10 kwietnia – pisze gazeta.pl. Czego się bali?

Obsługa lotniska w Smoleńsku konsultowała się z wojskowymi z centrali koordynacji lotów w Moskwie. Łączyli się poprzez specjalną linię sił powietrznych Rosji. Ani Smoleńsk, ani Moskwa nie wiedziały, co zrobić – kategorycznie zabraniać lądowania czy nie – pisze gazeta.pl.

Rosjanie bali się międzynarodowego skandalu. Dlatego decyzję o lądowaniu postanowili powierzyć polskiej załodze. Kontrolerzy dwukrotnie przestrzegli pilotów, że warunków do lądowania nie ma. Trzykrotnie o fatalnej pogodzie informowała też Tu-154 załoga polskiego Jaka-40, który godzinę wcześniej wylądował w Smoleńsku z dziennikarzami. Widoczność pozioma wynosiła tylko 200-400 m, a pionowa – 50 m.

Najbliższy port był to oddalony o 130 km w białoruskim Witebsku. Dojazd na cmentarz opóźniłby uroczystości o kilka godzin. Czy to dlatego Polacy zdecydowali się lądować? Tu-154 rozbił się przed pasem.

Gazeta.pl, Fakt.pl

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s