10 sekund przed katastrofą wieża w Smoleńsku dała komendę „Horyzont”


Wtorek, 1 czerwca (15:46)

Na minutę przed katastrofą Tu-154M system TAWS po raz pierwszy sygnalizował „TERRAIN AHEAD”; załoga podała, że jest 100 m nad ziemią. Kontroler lotu z wieży lotniska w Smoleńsku dał komendę „Horyzont”, gdy samolot był 40 m nad ziemią, 10 sekund przed upadkiem. Tak wynika z dokonanej przez stronę rosyjską transkrypcji zapisu rejestratora dźwiękowego „MARS BM”.

Zarejestrowano ostrzeżenie systemu TAWS o godz. 8.40,06 czasu polskiego. Automatyczny głos powiedział: „TERRAIN AHEAD” (ziemia przed tobą). 9 sekund wcześniej załoga komunikowała, że jest 400 metrów nad ziemią. Ostrzeżenie TAWS powtórzyło się po 25 sekundach i jeszcze raz, po kolejnych 10 sekundach. Piloci informowali, że są 200 i 100 metrów nad ziemią.

O godz. 8.40,42 TAWS podawał kilkakrotnie: PULL UP (do góry). Załoga meldowała, że jest 90 metrów nad ziemią. Gdy byli jeszcze 10 metrów niżej, osoba oznaczona jako drugi pilot powiedział „odchodzimy”.

O 8.40,53 załoga podawała, że jest na wysokości 50 metrów od ziemi. To wówczas kontroler wieży powiedział: „Horyzont 101”, który jest nakazem zakończenia procedury zniżania. Powtórzył to jeszcze raz trzy sekundy później. Katastrofa nastąpiła 10 sekund później.

PAP, RMF FM

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s