Media w Moskwie: naciskano na pilotów


pap , ta.s. 04-06-2010, ostatnia aktualizacja 04-06-2010 01:46

Rosyjskie gazety piszą, że z zapisów czarnych skrzynek Tu-154 wynika, iż była presja na załogę. Według nich publikacja stenogramów może zmienić układ sił politycznych w Polsce

Według gazety „Moskowskij Komsomolec” stenogram rozmów w kokpicie polskiego Tu-154M „stawia kropkę w sporze, czy na jego załogę była wywierana presja ze strony wysoko postawionych pasażerów”. „Była, i to bezpośrednio” – zaznacza gazeta. Jej zdaniem „decyzję o podejściu do lądowania w trudnych warunkach meteorologicznych załoga podjęła niesamodzielnie”.

„Ze stenogramu widać, że jeden z pasażerów, który przebywał w kabinie pilotów, przez cały czas ingerował w proces sterowania samolotem” – stwierdza dziennik i sugeruje, że tą osobą był obecny w kokpicie dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik.

Według gazety „jasne jest jedno: załoga w chwili lądowania znajdowała się pod presją nie tylko okoliczności, ale także ludzi, którzy bezpośrednio wpływali na proces podejmowania przez lotników decyzji o żywotnym znaczeniu, co stanowi poważne naruszenie przepisów lotniczych dowolnego kraju”.

Z kolei „Rossijskaja Gazeta” uważa, że ujawnienie zapisów miało cel polityczny.

„Wygląda na to, że premier Donald Tusk spełnił obietnicę, by zapoznać społeczeństwo z tym, co tak naprawdę działo się na pokładzie samolotu numer 101. W warunkach ostrej walki o najwyższy urząd w państwie publikacja stenogramów może zmienić układ sił politycznych w kraju i mieć wpływ na nastroje wyborców. Być może to zmusiło Warszawę do złamania wcześniejszego ustalenia w Moskwie i opublikowania dokumentu” – stwierdza dziennik.

O naruszeniu ustaleń z Moskwą pisze także portal „Obszczej Gaziety”.

Zauważa też w publikacji pod tytułem „Ostatnie słowa pilotów samolotu Lecha Kaczyńskiego przed katastrofą były niecenzuralne”, że jedną z najważniejszych informacji były słowa rosyjskich kontrolerów. „Na 15 minut przed katastrofą ostrzegali oni, że »warunków dla lądowania nie ma«” – podkreśla portal.

Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s