Patriarcha Cyryl odwiedził miejsce katastrofy Tu-154M


guu 05-06-2010, ostatnia aktualizacja 05-06-2010 15:37

Patriarcha Moskwy i całej Rosji Cyryl przyjechał na miejsce katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, by uczcić pamięć prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar tragedii z 10 kwietnia

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej odprawił tam litię – nabożeństwo za zmarłych.

Wczoraj Cyryl odwiedził Zespół Memorialny w Lesie Katyńskim koło Smoleńska, gdzie oddał hołd spoczywającym tam Rosjanom i Polakom – ofiarom stalinowskich represji. Częścią Zespołu Memorialnego jest Polski Cmentarz Wojenny, gdzie spoczywają oficerowie zamordowani przez NKWD wiosną 1940 roku, a także muzeum poświęcone ich pamięci.

Patriarcha zwiedził wznoszoną tam z jego inicjatywy cerkiew Zmartwychwstania Chrystusa. W imieniu patriarchy złożono kwiaty w rosyjskiej i polskiej części Zespołu Memorialnego. Cyryl oświadczył, że Katyń powinien być miejscem wspólnej modlitwy Rosjan i Polaków. Wyznał też, że modli się o pojednanie między narodami Rosji i Polski.

– Miejsce to powinno być miejscem świętych wspomnień, które pomogą nam jasno zrozumieć sens procesu historycznego, a jednocześnie – miejscem wspólnej modlitwy – oznajmił zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. – Nic tak nie jedna ludzi, jak wspólne cierpienie – podkreślił.

– Jeśli chodzi o relacje bratnich narodów, rosyjskiego i polskiego – dlatego bratnich, gdyż jesteśmy Słowianami – to potrzebujemy pełnego pojednania. Niech to wspólne cierpienie, wspólny ból i wspólna krew pojednają nas ponad tymi wszystkimi historiozoficznymi i innymi rozbieżnościami, które występują – oświadczył Cyryl.

Patriarcha wyznał, iż modli się o pojednanie między narodami Rosji i Polski, a także, iż ma nadzieję na – jak to ujął – „pokojową, kwitnącą przyszłość słowiańskich narodów dwóch krajów”.

– Mam nadzieję, że świątynia budowana w Katyniu będzie pięknym pomnikiem tych, którzy tutaj zginęli, a jednocześnie – miejscem żarliwej modlitwy dla wszystkich ludzi, jacy będą odwiedzać Katyń – powiedział.

Wizyta patriarchy w Smoleńsku potrwa do niedzieli. Jest to jego pierwszy pobyt na ziemi smoleńskiej w roli zwierzchnika Cerkwi. Cyryl, zanim zasiadł na patriarszym tronie, przez ćwierć wieku – w latach 1984-2009 – kierował eparchią w Smoleńsku.

W wypadku lotniczym pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Kaczyński i jego małżonka Maria. Polska delegacja leciała do Katynia na uroczystości państwowe upamiętniające 70. rocznicą mordu NKWD na polskich oficerach.

PAP, Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s