Ekspertyzy mają wykazać, czy na pokładzie Tu-154 były substancje toksyczne lub pirotechniczne


Poniedziałek, 7 czerwca (11:30)

Wojskowi prokuratorzy czekają na wyniki ekspertyz chemicznych i radiometrycznych prezydenckiego tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia. Mają wykazać ewentualną obecność substancji toksycznych lub pirotechnicznych na pokładzie samolotu. W śledztwie opracowywana jest też analiza meteorologiczna.

Jeśli chodzi o badania chemiczne i radiometryczne, próbek do opracowywania pobrano bardzo dużo. Jak mówi rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej, liczy się skrupulatność, dlatego nie wiadomo jeszcze, kiedy biegli zakończą ekspertyzy. Badają, czy na zabezpieczone dowody w postaci przedmiotów pasażerów tupolewa, czy na ich organizmy wpływały substancje typu chemicznego, toksyczne,czy pirotechniczne – mówi prokurator Zbigniew Rzepa.

W opracowaniu jest też analiza zapisów czarnych skrzynek i ekspertyza warunków meteorologicznych. Do tego trwają przesłuchania świadków i rodzin ofiar – przesłuchano ich już ponad setkę. To jednak wciąż śledztwo na dowodach dostępnych jedynie w Polsce. Żaden z wniosków o pomoc prawną nie został jeszcze przez Rosjan zrealizowany. Czekamy, ciągle na nie czekamy – taka jest prawda – dodaje prokurator Rzepa.

A ile możemy jeszcze czekać? Jak twierdzi Rzepa – normą jest, że realizacja takich wniosków zajmuje od pół roku do trzech lat.

Krzysztof Zasada

RMF FM

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s