Żołnierze przyznali, że ukradli karty


ika , map 08-06-2010, ostatnia aktualizacja 08-06-2010 18:50

Czterej rosyjscy żołnierze podejrzani o kradzież kart bankowych Andrzeja Przewoźnika, jednej z ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, przyznali się do winy – poinformował przedstawiciel rosyjskiego komitetu śledczego przy Prokuraturze Generalnej Władimir Markin.

Komitet śledczy przy Prokuraturze Generalnej przedstawił już wszystkim czterem żołnierzom zarzuty. Śledztwo wszczęto z artykułu 158. kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (kradzież dokonana przez grupę osób w wyniku wcześniejszej zmowy) – podaje agencja ITAR-TASS.

Według serwisu Onet.pl skradzione pieniądze zostały wydane na jedzenie i alkohol w lokalnych barach.

– Jak tylko sąd uzna winę i odpowiedzialność podejrzanych żołnierzy służby zasadniczej, Ministerstwo Obrony złoży przeprosiny i będzie gotowe niezwłocznie zrekompensować skradzione środki finansowe – zapewnił szef biura prasowego resortu Aleksiej Kuzniecow.

Jak poinformowało we wtorek źródło w komitecie śledczym, z kont skradziono za pomocą kart około 2 tys. dolarów. – Łączna suma skradzionych pieniędzy wyniosła 60 345 rubli. Jedną kartę bankomat połknął, a trzy – znaleziono i skonfiskowano od podejrzanych przy zatrzymaniu – poinformowało wspomniane źródło.

Za przestępstwa z artykułu 158. grozi grzywna do 200 tys. rubli, roboty przymusowe w wymiarze od 180 do 240 godzin lub roboty poprawcze od roku do 2 lat, albo też pozbawienie wolności do 5 lat. Jak pisze agencja ITAR-TASS, zwykle 40 proc. osób sądzonych z tego artykuły jest skazywanych na pozbawienie wolności.

Trzech z czterech żołnierzy było już wcześniej sądzonych w sprawach karnych. „Trzeba zaznaczyć, że trzech z nich było wcześniej sądzonych: Siergiej Syrow – za popełnienie kradzieży, Artur Pankratow – za fałszowanie, przechowywanie, przewożenie lub puszczanie w obieg sfałszowanych pieniędzy albo papierów wartościowych, a Jurij Sankow – za kradzież” – zaznaczył Markin. Czwarty podejrzany to I.W. Pustowar.

W ramach prewencji podejrzani zostali wzięci pod nadzór dowództwa jednostki wojskowej.

Markin zaznaczył, że śledztwo w sprawie kradzieży kart wszczęto z inicjatywy strony rosyjskiej, a dopiero później strona polska zwróciła się z prośbą o sprawdzenie faktu użycia na terytorium Rosji kart bankowych jednego z zabitych pasażerów.

PAP, Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s