Karty Natalli-Świat wrócą do kraju


jen , map 09-06-2010, ostatnia aktualizacja 09-06-2010 16:40

Nie zaginęły karty bankowe Aleksandry Natalli-Świat, ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia. Są w dyspozycji Żandarmerii Wojskowej, będą zwrócone bankom – podała prokuratura wojskowa.

Karty znajdują się w dyspozycji Żandarmerii Wojskowej – poinformował po południu Wojskowy Prokurator Okręgowy płk Ireneusz Szeląg, nawiązując do informacji o zaginięciu kart Natalli-Świat, o czym zeznawał w prokuraturze we Wrocławiu mąż tragicznie zmarłej posłanki.

– Wszystkie karty płatnicze zabezpieczone na miejscu tragedii są sukcesywnie przekazywane przez Żandarmerię Wojskową właścicielom, czyli bankom będącym ich wydawcami – podała prokuratura wojskowa, powołując się na ustawę o elektronicznych instrumentach płatniczych.

Płk Szeląg podkreślił, że poza znanym już opinii publicznej faktem kradzieży kart Andrzeja Przewoźnika (śledztwo w tej sprawie prowadzi „cywilna” Prokuratura Okręgowa w Warszawie), w toku śledztwa dotyczącego katastrofy samolotu „nie zebrano dotychczas danych wskazujących na zaistnienie innego przestępstwa o tym charakterze”, czyli kradzieży kart.

– Wobec powyższego, WPO w Warszawie nie prowadzi żadnych czynności mających na celu zbadanie kart wydawanych na nazwisko pani Aleksandry Natalli-Świat – podkreślił szef prokuratury.

W związku z zaginięciem dwóch kart płatniczych posłanki Aleksandry Natalli-Świat, która poniosła śmierć w katastrofie smoleńskiej, w środę zeznania w prokuraturze złożył jej mąż Jacek Świat.

Jak mówił po zakończeniu przesłuchania Jacek Świat, on sam zgłosił zaginięcie kart żony: bankomatowej i płatniczej. – Zgłosiłem to dla czystości sprawy, ale nie spodziewam się, aby po tak długim czasie udało się znaleźć sprawców – mówił.

Dodał, że dokumenty żony i jej portfel zachowały się w bardzo dobrym stanie. – W portfelu nie było jednak dwóch kart: bankomatowej i kredytowej. To nie mógł być przypadek, że one zniknęły – uważa Świat.

Powiedział też, że tuż po katastrofie bank zablokował karty żony. – Nie stwierdziłem zatem, żeby ktoś próbował użyć kart w celu wyciągnięcia pieniędzy – mówił mąż posłanki.

Ppłk Kazimierz Haładaj, rzecznik prasowy prokuratury Garnizonowej we Wrocławiu powiedział, że przesłuchanie Jacka Świata odbyło się na prośbę warszawskiej prokuratury.

– To przesłuchanie odbyło się w ramach pomocy prawnej. Pan Świat mieszka we Wrocławiu, więc tutaj został przesłuchany w związku ze śledztwem prowadzonym przez warszawską prokuraturę – mówił Haładaj.

Pełnomocnik męża posłanki mec. Rafał Rogalski we wtorek poinformował, że prokuratura wojskowa bada sprawę kart płatniczych posłanki Natalli-Świat. Podkreślił, że bank zablokował karty zaraz po tragedii 10 kwietnia, dzięki czemu nie doszło do utraty żadnych pieniędzy.

W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie zapowiedziała wniosek o pomoc prawną do strony rosyjskiej dotyczący informacji, czy Rosjanie prowadzą postępowanie karne w sprawie kradzieży kart kredytowych należących do Andrzeja Przewoźnika.

Rzeczniczka prokuratury Monika Lewandowska wcześniej informowała, że z karty kredytowej Przewoźnika w dniach 10-12 kwietnia dokonano 11 wypłat i pobrano z niej w sumie ok. 6 tys. zł. Jednocześnie, jak informuje prokuratura, podjęto też sześć nieudanych prób wypłaty pieniędzy z innej karty należącej do sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Z kont miano za pomocą kart wypłacić ok. 2 tys. dolarów., a łączna suma skradzionych pieniędzy wyniosła 60 345 rubli. Jedną kartę bankomat połknął, a trzy – znaleziono i skonfiskowano od podejrzanych przy zatrzymaniu.

W Rosji zatrzymano już czterech żołnierzy, którzy przyznali się do kradzieży kart Przewoźnika. Zarzucono im kradzież dokonaną w grupie w wyniku wcześniejszej zmowy. Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało, że jeśli sąd uzna winę i odpowiedzialność podejrzanych żołnierzy, złoży przeprosiny i będzie gotowe niezwłocznie zrekompensować skradzione środki finansowe.

PAP, Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s