Przyznali, że okradli


Justyna Prus , pap 09-06-2010, ostatnia aktualizacja 09-06-2010 03:21

Czterej rosyjscy żołnierze przyznali się do zrabowania kart kredytowych jednej z ofiar katastrofy tupolewa

– Wszyscy oskarżeni przyznali się do winy i aktywnie współpracują ze śledczymi – poinformował wczoraj Komitet Śledczy przy rosyjskiej prokuraturze (SKP). To czterej żołnierze, którzy odbywają służbę na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku i 10 kwietnia brali udział w akcji na miejscu katastrofy polskiego tupolewa. SKP podał ich nazwiska.

Sprawę kradzieży pierwsza ujawniła „Rz”. Napisaliśmy, że z konta Andrzeja Przewoźnika, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, po jego śmierci wypłacono ok. 6 tys. zł.

Rosjanie najpierw zdementowali podane błędnie przez polski rząd informacje, że kradzieży dokonali funkcjonariusze OMON lub Wojsk Wewnętrznych MSW. Teraz potwierdzili, że dopuścili się tego żołnierze. Według SKP Rosjanie wszczęli śledztwo sami, a dopiero potem otrzymali od Polaków zawiadomienie o zniknięciu pieniędzy.

Żołnierze usłyszeli zarzut kradzieży dokonanej przez grupę w wyniku wcześniejszej zmowy. Grozi im grzywna, roboty przymusowe lub pozbawienie wolności do lat pięciu. Nie zostali aresztowani.

– Gdy tylko zostanie udowodniona im wina, Ministerstwo Obrony Rosji przeprosi i będzie gotowe zwrócić ukradzione pieniądze – zapewniły służby prasowe resortu.

Polska prokuratura wojskowa bada nieudaną próbę posłużenia się kartami płatniczymi posłanki Aleksandry Natalli-Świat, których nie było wśród rzeczy oddanych jej rodzinie po katastrofie w Smoleńsku.

Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s