Tak Polacy odczytują czarne skrzynki


09.06.2010, 12:23

Zobacz zdjęcia

Do pomieszczenia, w którym polscy specjaliści zaczęli właśnie odcyfrowywać największą tajemnicę od lat – nierozpoznane w Moskwie fragmenty rozmów w kabinie pilotów, wejść mogą tylko nieliczni. Na chwilę udało się tam zajrzeć także reporterowi Faktu.

–  Nasi specjaliści w dziedzinie fonoskopii są jednymi z najlepszych na świecie – mówi nam prof. Brunon Hołyst (70 l.), ekspert w dziedzinie kryminalistyki i kryminologii. – Mamy bardzo dobry sprzęt i znakomite metody identyfikacji głosów oraz odcyfrowywania treści nagrań – dodaje. I opowiada jak przebiegać będzie proces odsłuchiwania nagrań z tupolewa.

Fachowcy najpierw zajmą się wyczyszczeniem z szumów zapisów z czarnych skrzynek samolotu. Aby to zrobić, szumy zostaną zidentyfikowane i opisane jako matematyczny profil. Zostanie on „zdjęty” z nagrania. Kolejne kroki będą polegały na odcyfrowaniu brzmienia kolejnych słów i identyfikacji głosów wypowiadających je osób.

– Nasi fachowcy maja bardzo dobre metody identyfikacji. Analizuje się wypowiadane słowa  pod katem zwykle używanych przez dana osobę fraz, budowania przez nią zdań, a nawet problemów z wymową spowodowanych wadami czy choćby stanem uzębienia – tłumaczy profesor. Dlatego jest pewien, że polscy specjaliści odczytają z rejestratorów więcej niż to udało się Rosjanom.

Fakt.pl

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s