Czy ekipa Tuska przynosi Polsce pecha?


Zbigniew Kuźmiuk dla Niezależna.pl, 10-06-2010 08:38

Kolejne nieszczęścia spadające na nasz kraj powodują, że coraz częściej rozlegają się głosy sugerujące przynoszenie Polsce pecha przez ekipę Tuska. Przypomnijmy „plagi”, jakie dotknęły ostatnio Polskę.

Mimo zatrudnienia dużej grupy specjalistów od PR zarówno w samej Kancelarii Premiera, jak i w poszczególnych resortach, którzy w mediach starają się przekuwać w sukcesy nawet porażki rządu i jego ministrów, coraz częściej ludzie wręcz bezpośrednio doświadczają niekompetencji ekipy Premiera Tuska.

Zaczęło się od walki z kryzysem. Kiedy przenosił się on z ze Stanów Zjednoczonych do Europy, premier Tusk proponował wejście do strefy euro od 2012 r., a więc usztywnienie kursu złotego już w 2009 r. Dobrze, że się to nie udało, bo utracilibyśmy podstawowy instrument, który pozwolił nam obronną ręką wyjść z tego kryzysu.

Dewaluacja złotego,która się dokonała, poprawiła opłacalność polskiego eksportu i pogorszyła opłacalność importu, co powoduje, że od wielu miesięcy tzw. eksport netto jest głównym czynnikiem naszego wzrostu gospodarczego. Rząd wprawdzie wypromował przekonanie, że to głównie jego zasługa, iż polska gospodarka jest tą osławioną zieloną, ale nie ma w tym żadnych zasług rządu Tuska.

Zamiana euro na złote dokonywane przez ministra finansów na rynku wzmacniała złotego i działała na niekorzyść naszego eksportu. Oszczędności budżetowe zmniejszały popyt i także negatywnie wpływały na wzrost gospodarczy.

Katastrofy samolotowe, w tym ta najtragiczniejsza pod Smoleńskiem, także pokazują, jak ta ekipa słabo sobie radzi z ich skutkami. Ewidentne błędy czynników rządowych spowodowały,że pod względem logistycznym wizyta prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu była bardzo słabo przygotowana.

Równie fatalna była reakcja na katastrofę. Niewystąpienie o powołanie wspólnej Komisji, która ustaliłaby przyczyny katastrofy, powoduje, że w każdej, nawet najbardziej bulwersującej Polaków sprawie, jesteśmy petentami u Rosjan – tak jak to było przez wiele dni z zabezpieczeniem terenu katastrofy. Przypadkowi ludzie znajdowali przez wiele dni szczątki samolotu i rzeczy osobiste pasażerów.

Przy takim podejściu Rosjan do wyjaśnienia przyczyn katastrofy pewnie o wielu okolicznościach z nią związanych nie dowiemy się nigdy. Tak jak nie możemy się doprosić przesłuchań pracowników wieży na lotnisku w Smoleńsku. Zresztą jeden z kontrolerów w 3 dni po wypadku odszedł na emeryturę, drugi rozpłynął się w tajemniczych okolicznościach, a istnieniu trzeciego zaprzeczają sami Rosjanie, choć o jego obecności mówi załoga samolotu Jak, która wylądowała na lotnisku wcześniej.

Powódź – i to już dwukrotna – spowodowała ogromne straty materialne, szacowane wstępnie na przynajmniej 14 mld zł. Rząd przeznaczył na usuwanie skutków powodzi 2 mld zł i cały czas przekonuje, że nowelizacji budżetu nie potrzebuje.

O obiecanych pieniądzach na zasiłki losowe do 6 tys zł na gospodarstwo domowe nie wypada nawet wspominać, bo mimo upływu już miesiąca od pierwszej powodzi na razie przekazano do wojewodów tylko 200 mln zł (ile przekazano powodzianom, nie wiadomo). Skoro dotkniętych powodzią było ponad 100 tys.gospodarstw domowych, a więc ogólna suma tych zasiłków to przynajmniej 600 mln zł, to nie przekazano do tej pory nawet 1/3 obiecanych pieniędzy.

Drugi raz zalanych zostało wiele terenów dotkniętych pierwszą powodzią, ale przynajmniej w kilku przypadkach były to zalania spowodowane rozkopaniem wałów (w ten sposób zapewniano powrót wylanej wody do koryt rzek) i nieodbudowywaniem tak zniszczonych wałów.

Wszystko to skłania do stwierdzenia, że ekipa Tuska wyraźnie nie ma szczęścia. Kiedyś Napoleon, mianując swoich generałów, pytał ich w pierwszej kolejności nie o kwalifikacje i umiejętności, ale o to, czy mają szczęście. Jeżeli go nie mieli, generałami nie zostawali.

W przypadku ekipy Tuska coraz trudniej jest mówić o jej kwalifikacjach i umiejętnościach w rządzeniu, ale także coraz wyraźniej widać, że brakuje jej i szczęścia. W nadchodzących wyborach trzeba więc te braki i w jednej, i drugiej dziedzinie jednak wziąć pod uwagę.

Zbigniew Kuźmiuk

Gazeta Polska

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s