Prokuratura dopomina się o wrak


Piątek, 11 czerwca 2010

Czy i kiedy wrak polskiego Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, wróci do Polski? Badanie jednego z najważniejszych dowodów w sprawie przez stronę rosyjską może potrwać nawet półtora roku.

Według mec. Bogdana Borkowskiego, wrak tupolewa to bardzo ważny dowód, a w ustaleniu przyczyn katastrofy bez wątpienia ma on zasadnicze znaczenie. Jak wyjaśnia mecenas, w kodeksie karnym mówi się o dowodach materialnych i osobowych. Drugie wymienione to przesłuchania świadków, a dowodami materialnymi (rzeczowymi) są np. narzędzia i inne tego typu elementy. Wrak jest dowodem materialnym rzeczowym, bardzo istotnym, bo – podkreśla prawnik – jeśli ostatecznie nie wskaże się na przyczyny katastrofy, to każda wersja jest możliwa. – Dopóki jednak nie ustali się przyczyn tragedii, także pozostałe dowody, jak: zeznania świadków, parametry lotu, należą do istotnych dowodów w sprawie – zaznacza mecenas.
Zdaniem specjalisty ds. lotnictwa, dr. Ryszarda Drozdowicza w badaniu analizuje się najdrobniejsze fragmenty. – Tłem badania są okoliczności całego zdarzenia. Szuka się miejsc czy elementów w takim wraku, gdzie coś mogło zdecydować o takim nieszczęściu – mówi. – Decydować może pozornie nieistotny szczegół, należy przeszukać dokładnie cały wrak. Badanie takie wymaga też przeprowadzenia symulacji lotu. Dopiero po drobiazgowej analizie udaje się odtworzyć to, co naprawdę się zdarzyło – dodaje. – Obok silników jest instalacja hydrauliczna układu sterowania. Pierwsza rzecz – to sprawdzić układ sterowania i układ napędowy, wszystko po milimetrze, i nie ma znaczenia, ile by to trwało. To jest bardzo drobiazgowe badanie, jednak nie ma innego wyboru – mówi dr Drozdowicz. Według niego, czas takiego badania może wynieść nawet półtora roku.
Jak informuje płk Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej, wrak samolotu znajduje się w Smoleńsku pod nadzorem prokuratury rosyjskiej i poddawany jest badaniom mającym na celu wyjaśnienie okoliczności zderzenia z ziemią. Polska prokuratura złożyła wniosek o jego sprowadzenie do kraju. Kiedy to nastąpi? Zdaniem Rzepy, zależy to od tego, w jakim czasie rosyjskie organy śledcze zakończą swoje postępowanie.

Paweł Tunia

Nasz Dziennik

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s