Piloci Tu-154M nie mogą się bronić


Piotr Nisztor , pap 14-06-2010, ostatnia aktualizacja 14-06-2010 02:41

Rodziny ofiar spod Smoleńska apelują, aby nie przesądzać o winie pilotów siedzących za sterami prezydenckiego samolotu

„Nie mówcie o niezaprzeczalnej winie załogi (…). Prosimy, weźcie pod uwagę, jak bardzo takie słowa mogą dotknąć tych, którzy zostali” – czytamy w liście adresowanym do polityków, ekspertów i dziennikarzy komentujących okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem.

Pod pismem podpisały się rodziny ofiar, m.in. Małgorzata Szmajdzińska, Paweł Deresz, Barbara Kazana, Lucyna Gągor, Marta Wassermann, Ewa Szczygło, Joanna Racewicz i Stanisław Uleryk.

W liście nawiązano do podpułkownika Marka Miłosza, który w2003 r. pilotował śmigłowiec Mi-8 z ówczesnym premierem Leszkiem Millerem na pokładzie. Maszyna się rozbiła, pasażerowie byli ranni, a pilot przez długi czas nazywany winnym. „Walkę o swój honor wygrał po sześciu latach. Miał jednak zasadniczą przewagę nad pilotami rządowego Tu-154: mógł się bronić” – czytamy w liście.

Ponad dwa miesiące od smoleńskiej tragedii nadal nie wiadomo, co faktycznie było przyczyną katastrofy. Zarówno strona polska, jak i rosyjska prowadzą śledztwo w tej sprawie.

Tymczasem – jak podała telewizja TVN 24 – polscy archeolodzy, którzy mają zbadać miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu, nadal mają problemy z wyjazdem do Smoleńska. Zaplanowany na 21 czerwca wylot może się opóźnić nawet do września. Powód? Jak podaje TVN 24 – brak administracyjnych zgód po stronie polskiej. Wcześniej wyprawa archeologów była niemożliwa ze względu na problemy formalne stawiane przez stronę rosyjską.

Pomysł wysłania archeologów pojawił się na początku maja, gdy odwiedzający miejsce tragedii zaczęli znajdować m.in. rzeczy osobiste ofiar katastrofy. Wówczas Michał Boni, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, przekonywał, że wszystko jest już zapięte na ostatni guzik i archeolodzy wyjadą do Rosji w połowie maja.

Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s