Bardzo niesprzyjająca pogoda przed katastrofą


ika 15-06-2010, ostatnia aktualizacja 15-06-2010 16:47

Według opinii biegłego warunki pogodowe w otoczeniu smoleńskiego lotniska 10 kwietnia, przed katastrofą prezydenckiego samolotu, były bardzo niesprzyjające dla bezpiecznego ruchu lotniczego – podała Prokuratura Generalna.

PG poinformowała, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadzi śledztwo ws. katastrofy prezydenckiego samolotu, otrzymała już opinię biegłego klimatologa na temat warunków meteorologicznych w dniu tragedii.

Jak podał rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk, z opinii klimatologa wynika, że „otoczenie lotniska Siewiernyj w Smoleńsku posiada cechy sprzyjające tworzeniu się mgieł, a wpływa na to przede wszystkim urozmaicona powierzchnia terenu, duże uwilgotnienie, jak i układ dolin i obniżeń”.

– W ocenie biegłego warunki meteorologiczne w Smoleńsku w godzinach porannych dnia 10 kwietnia br. charakteryzowały się bardzo gęstą mgłą, ograniczająca widzialność poziomą do 400-600 m oraz niską podstawą chmur warstwowych, wynoszącą około 100 m – zaznaczył Martyniuk. Jak dodał, „te cechy sprawiły, że warunki pogodowe były bardzo niesprzyjające dla bezpiecznego ruchu lotniczego”.

Zabezpieczone 122 nośniki danych

Obecni na miejscu katastrofy w Smoleńsku prokuratorzy uzyskali i zabezpieczyli 122 nośniki danych, tj. telefony komórkowe, aparaty fotograficzne i laptopy należące do ofiar katastrofy – poinformowała Prokuratura.

Przedmioty te zostały przekazane do badań przez biegłych.

– Jak ustalono, część telefonów komórkowych ofiar katastrofy strona rosyjska przekazała rodzinom podczas identyfikacji ciał, albowiem ujawniono je w odzieży ofiar, stąd telefony te nie zostały zabezpieczone przez polskich prokuratorów na miejscu katastrofy – zaznaczył prok. Mateusz Martyniuk.

Jak dodał, Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadząca śledztwo w sprawie smoleńskiej tragedii uzyskała już od rodzin ofiar dwa takie telefony komórkowe i również przekazała je do badań.

PAP, Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s