Braki w nagraniu czarnych skrzynek: To wina człowieka albo maszyny


Czwartek, 17 czerwca (13:57), Aktualizacja: Czwartek, 17 czerwca (14:29)

Błąd Rosjanina kopiującego nagranie albo złe ustawienie automatu, na którym przegrywano taśmę z czarnej skrzynki prezydenckiego tupolewa – tak ekspert w rozmowie z naszym dziennikarzem Mariuszem Piekarskim wyjaśnia zagadkę brakujących 16 sekund nagrania rozmów z kokpitu. To właśnie po stwierdzeniu tej różnicy szef MSWiA Jerzy Miller 10 czerwca poleciał do Moskwy.

Jak zatem mogła się pojawić ta szesnastosekundowa dziura w nagraniu? Najprawdopodobniej urządzenie w moskiewskim Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym, który bada przyczyny smoleńskiej katastrofy, za szybko przełączyło taśmę czarnej skrzynki na drugą stronę, uznając, że dochodzi już do końca.Moment przełączania – kiedy należy zmienić kierunek taśmy i odczytywać ją w drugą stronę na kolejnej czwórce głowic – jest określony w tym wypadku nie znacznikiem: „na taśmie”, tylko wstawieniem takiego specjalnego urządzenia. I wystarczy to przekalibrować i wtedy przełączenie nastąpi albo za wcześnie albo za późno – wyjaśnia Tomasz Tuchołka z firmy produkującej polskie czarne skrzynki.

W tym przypadku przełączenie nastąpiło za wcześnie i zniknęło 16 sekund.

Ekspert dodaje, że błąd powstał najpewniej ze zlej kalibracji urządzenia w Moskwie. Rejestrator w czarnej skrzynce przełącza taśmę na drugą stronę po konkretnej liczbie obrotów szpuli. W Moskwie ta liczba obrotów najprawdopodobniej musiała być ustawiona inaczej. Ktoś o to nie zadbał albo nie sprawdził, że taśma w tupolewie była trochę dłuższa niż standardowe pół godziny.

Mariusz Piekarski

RMF FM

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s