Opinia ws. nagrań z tupolewa będzie znana dopiero po wakacjach


Czwartek, 17 czerwca (11:57)

Najwcześniej po wakacjach krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych wyda pełną opinię na temat nagrań z rejestratora głosowego prezydenckiego tupolewa, który roztrzaskał się pod Smoleńskiem. Według naszych informacji, po wstępnym odsłuchaniu materiału okazało się, że brakuje w nim 16 sekund. Nową pełną wersję przywiózł już z Rosji do kraju szef MSWiA Jerzy Miller i teraz to ona zostanie poddana szczegółowej analizie.

Biegli będą chcieli sami odczytać zawartość nagrań, aby potwierdzić, że tym razem jest to pełna kopia. Prześledzą każdą sekundę zapisu, opisując słowa, komendy i inne sygnały, które usłyszą. Dopiero później porównają swoją wersje ze znanym już stenogramem przekazanym nam przez Rosjan. Okaże się wówczas, czy są jakieś różnice zarówno w zawartości merytorycznej, jak i w czasie trwania tego drugiego nagrania.

Ważną sprawą będzie także sprawdzenie, czy nikt nie ingerował w samo nagranie. Specjaliści od fonoskopii ustalą, czy taśma została wcześniej zmontowana, czy też mamy do czynienia z oryginalnym zapisem czarnych skrzynek.

Na koniec porównane zostaną głosy z kabiny TU-154 z archiwalnymi nagraniami głosów pilotów i osób, które zostały wymienione w stenogramie. Nie jest wykluczone, że cześć z tych nagrań służących do porównania głosów będzie pochodzić ze zbiorów rodzinnych.

Maciej Grzyb

RMF FM

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s