Rosjanie chcą przetopić tupolewa!


18.06.2010, 11:56

To pachnie skandalem na skalę międzynarodową. Od tygodni nie możemy się doprosić Rosjan o przekazanie nam szczątków tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku. Nie mogą ich zbadać nasi specjaliści, bo rosyjskie władze lekceważą nasze wnioski o zwrot resztek samolotu. Ale Rosjanie sami nie wiedzą, co zrobić z pozostałościami maszyny. I proponują, żeby je zezłomować i przetopić!

Nie wolno tego robić! Fragmenty samolotu to dowody w śledztwieoburza się prokurator Mateusz Martyniuk z Prokuratury GeneralnejTo zacieranie śladówdodaje mecenas Rafał Rogalski, pełnomocnik rodzin ofiar smoleńskiej katastrofy. Czy Rosjanie rzeczywiście mają coś do ukrycia?!

Kiedy ponad 20 lat temu terroryści wysadzili amerykański samolot nad szkocką miejscowością Lockerbie, zebrano i posklejano najdrobniejsze części maszyny, by odtworzyć okoliczności tragedii. Jednak dla rosyjskich śledczych szczątki tupolewa, którego katastrofa jest wciąż zagadką, to tylko kupa złomu. Nie zebrali wszystkich części z miejsca tragedii, a te, które zwieźli do Moskwy, zamierzają zniszczyć – o takich niepokojących planach pisze rosyjski tygodnik „Żyzń”.

– To absolutnie niebywałe – złości się mecenas Rafał Rogalski. – Wygląda na to, że Rosjanie chcą się po prostu pozbyć dowodów. Taka rzecz nie może mieć miejsca. Wszystkie części muszą zostać przekazane polskim władzom. Rosjanom nie wolno robić z nimi niczego na własną rękę – mówi pełnomocnik rodzin ofiar smoleńskiej katastrofy.

Podobne zdanie ma polska prokuratura. – Fragmenty samolotu są dowodem w prowadzonym przez nas śledztwie. Mają być zbadane przez naszych specjalistów – mówi Faktowi prokurator Martyniuk.

Dlaczego te badania są dla nas takie ważne? – Części wraku są nierzadko kluczowe dla określenia prawdziwych przyczyn katastrofy. Eksperci na podstawie badań mogą stwierdzić, czy maszyna była sprawna. Ale nie tylko. Szczegółowe badania pozwalają też określić, czy były wady materiałowe, a określony typ wgnieceń może wskazać na kierunek upadku – tłumaczy nam prof. Brunon Hołyst (70 l.), światowej sławy specjalista kryminalistyki i kryminologii. Takie badania, polegające także na szukaniu chemicznych substancji wśród szczątków maszyny, pozwalają też ostatecznie wykluczyć najbardziej fantastyczne hipotezy dotyczące przyczyn tragedii – np. o wybuchu bomby na pokładzie samolotu.

Przekazanie Polsce resztek tupolewa ma również znaczenie symboliczne – dla rodzin ofiar i wielu zwykłych Polaków. – Wrak samolotu miał stać się symbolicznym pomnikiem tej katastrofy. Taką wolę wyrazili bliscy tych, którzy zginęli. Nasze władze też o tym wspominały – przypomina mecenas Rogowski.
Wrak, w którym zginęło tyle osób, nie może tak po prostu poniewierać się po złomowisku. A jeśli Rosjanie tego nie rozumieją, to brakuje im wrażliwości.

Fakt.pl

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s