1300 kart dokumentów ze smoleńskiego śledztwa dotarło do Polski


Poniedziałek, 21 czerwca (12:02), Aktualizacja: Poniedziałek, 21 czerwca (13:10)

Rosyjskie akta śledztwa w sprawie tragedii smoleńskiej jeszcze dzisiaj trafią do polskiej prokuratury wojskowej. Teraz dokumenty, które nadeszły z Moskwy pocztą dyplomatyczną, są sprawdzane pod względem formalnym. To w sumie 1300 kart akt.

Przekazane Polsce dokumenty obejmują protokoły przesłuchań świadków, protokoły oględzin miejsca katastrofy – w tym dokumentację fotograficzną, opisy rzeczy znalezionych na miejscu katastrofy i dokumentację medyczną. Co ważne, w tym ostatnim przypadku „dokumentacja medyczna” nie oznacza wyników sekcji zwłok ofiar katastrofy, a jedynie protokoły z rosyjskich badań potwierdzających tożsamość ofiar.

Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk nie chciał ujawnić, zeznania których świadków zostały przysłane przez Rosjan i czy są wśród nich kluczowe zeznania kontrolerów z wieży w Smoleńsku.

1300 kart dokumentów dotarło do Prokuratury Generalnej w piątek późnym popołudniem. Dlatego dziś od rana trwa ich liczenie i analiza formalna. Analiza procesowa zacznie się w prokuratorze wojskowej. Najpierw jednak akta muszą zostać przetłumaczone, bo wszystkie sporządzono w języku po rosyjskim. Trzeba więc powołać biegłych tłumaczy przysięgłych.

W katastrofie polskiego Tu-154 niedaleko Smoleńska zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria oraz m.in. przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich. Śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania katastrofy lotniczej prowadzi zespół śledczy w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

Mariusz Piekarski

RMF FM

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s