Badania szczątków z miejsca katastrofy: nie ma śladu trotylu ani nitrogliceryny


Piątek, 25 czerwca (13:00)

Na szczątkach z miejsca katastrofy z 10 kwietnia nie wykryto żadnych śladów substancji chemicznych, środków wybuchowych ani promieniotwórczych – dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Śledczy otrzymali opinię biegłych z dziedziny chemii i radiometrii.

Teraz z opinią biegłych musi szczegółowo zapoznać się i połączyć z innymi dowodami prokurator prowadzący sprawę. Wskazuje jednak na to, że lada moment zamachu wątek zostanie oficjalnie wykluczony.

Przez kilka tygodni eksperci badali wiele próbek szczątków prezydenckiego tupolewa, które trafiły do Polski. Nie stwierdzono tam żadnych bojowych środków trujących ani obecności materiałów wybuchowych – próbki sprawdzano między innymi pod kontem występowania trotylu, nitrogliceryny, czy heksogenu.

Biegli orzekli też, że na badane szczątki nie oddziaływało celowo wprowadzone promieniowanie – alfa, beta, gamma czy neutronowe. Jedyne związki chemiczne, które stwierdzono w próbkach, to pozostałości po paliwie lotniczym, jednak eksperci napisali w opinii, że to następstwo wypadku.

Krzysztof  Zasada

RMF FM

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s