Śledztwo smoleńskie w Izbie Reprezentantów


Poniedziałek, 5 lipca 2010

Do przeprowadzenia niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, w której zginął prezydent Polski oraz 95 innych osób, wezwał amerykański kongresman Peter T. King. W specjalnej rezolucji (sygn. H. RES. 1489) republikanin wzywa parlament Stanów Zjednoczonych do szczegółowej analizy tej budzącej potężne kontrowersje sprawy.

„Wezwanie do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie z 10 kwietnia 2010 roku, w kwestii katastrofy samolotu, w której zginął prezydent Polski Lech Kaczyński a także 95 innych osób” – brzmi oficjalny tytuł rezolucji złożonej przez kongresmana Petera T. Kinga 20 czerwca br. w Izbie Reprezentantów. King, reprezentujący stan Nowy Jork, złożył swój dokument w Komisji Spraw Zagranicznych. Przypomina w nim wszystkie znane okoliczności tej tragedii; wymienia osoby, które zginęły w drodze na uroczystości w Katyniu. Jednocześnie też stawia szereg pytań, które rodzą się w związku z tą katastrofą.

Peter King apeluje, aby powołana międzynarodowa komisja zajęła się rozstrzygnięciem kluczowych kwestii: dlaczego szef komisji technicznej z Międzypaństwowej Komisji Lotniczej (MAK) Aleksiej Morozow zdecydował się na opublikowanie przedwczesnego raportu, który z góry wyklucza możliwość, iż do wypadku prezydenckiej maszyny mogło dojść w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Kongresman pyta też, dlaczego niemal od razu wykluczono możliwość zamachu terrorystycznego, eksplozji bądź pożaru. Tak samo w opinii amerykańskiego polityka wygląda kwestia publikacji prasowych i doniesień władz rosyjskich na temat tego, że bezpośrednią przyczyną katastrofy był błąd pilotów, którzy jakoby nie słuchali poleceń wieży kontrolnej. Republikanin porusza również inne bulwersujące kwestie.

Pyta m.in., dlaczego część polskich śledczych oraz służb wysłanych na miejsce zbadania przyczyn katastrofy nie została wpuszczona na teren przy smoleńskim lotnisku. W jego opinii, ważne jest też postawienie pytania, dlaczego strona polska otrzymała jedynie kopie nagrań i transkrypcje zapisów z czarnych skrzynek. No i przede wszystkim – dlaczego do tej pory nie przekazano Polakom samych czarnych skrzynek, które przecież są własnością Polski. King przypomina również, że już ponad 50 tys. obywateli polskich podpisało petycję (inicjatorem jej jest prof. Jacek Trznadel) wzywającą do powołania międzynarodowego gremium, które zbada zarówno samą katastrofę, jak i niejasności, jakie narosły wokół niej w ciągu ostatnich trzech miesięcy. „Dlatego też postanawia się: Izba Reprezentantów wzywa do przeprowadzenia niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy samolotu z 10 kwietnia 2010 roku”.

Warto odnotować, że petycja podpisana przez ponad 50 tys. Polaków, całkowicie zignorowana przez rząd Donalda Tuska i mainstreamowe media, znalazła uznanie w oczach polityka zza oceanu. Do republikańskiego kongresmana płyną już z naszego kraju setki e-maili z podziękowaniami za zainteresowanie tak ważną dla dziesiątek tysięcy Polaków sprawą.

Przyjęcie rezolucji nie będzie łatwe ze względu na obecną politykę rządzących demokratów polegającą na „zresetowaniu” relacji z Rosją. Podobny dokument byłby bardzo nie na rękę władzom w Moskwie, tak samo jak schwytanie 11 rosyjskich szpiegów na terenie Stanów Zjednoczonych. W imię poprawy stosunków między Kremlem a Białym Domem tę sprawę jednak bezprecedensowo wyciszono. Podobnie może się stać z proponowaną przez Kinga rezolucją. Jedyna nadzieja na jej wprowadzenie leży w wyborach uzupełniających do amerykańskiego Kongresu, które odbędą się już w listopadzie br. Wszystkie sondaże wskazują na to, iż pozwolą one Partii Republikańskiej zdobyć parlamentarną większość i wówczas spróbować przegłosować tę lub podobną rezolucję.

Łukasz Sianożęcki

O co pyta kongresman Peter T. King:

  • Dlaczego szef komisji technicznej moskiewskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) Aleksiej Morozow z góry wykluczył możliwość awarii maszyny?
  • Dlaczego niemal od razu wykluczono możliwość zamachu terrorystycznego, eksplozji bądź pożaru?
  • Dlaczego Rosjanie natychmiast sugerowali błąd pilota?
  • Dlaczego polskich śledczych nie wpuszczono na teren przy smoleńskim lotnisku?
  • Dlaczego strona polska otrzymała jedynie kopie nagrań i transkrypcje zapisów z czarnych skrzynek?
  • Dlaczego do tej pory nie przekazano Polakom czarnych skrzynek, które przecież są własnością Polski?

Nasz Dziennik

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s