Polska Plus: zdymisjonować Klicha


jen 15-07-2010, ostatnia aktualizacja 15-07-2010 11:54

Polska Plus apeluje do premiera Donalda Tuska o odwołanie szefa MON Bogdana Klicha. Według członków partii nadużył swoich uprawnień.

Partia zarzuca ministrowi, że w rozporządzeniu nadał premierowi, niezgodnie z prawem, uprawnienia do powoływania członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych, która wyjaśnia katastrofę smoleńską.

Chodzi o rozporządzenie z 27 kwietnia 2010 roku w sprawie organizacji oraz zasad funkcjonowania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Polska Plus podkreśla, że w rozporządzeniu tym szef MON nadał premierowi uprawnienia m.in. do uzgodnienia wyboru przewodniczącego i członków Komisji w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154, do zatwierdzania raportu komisji oraz do podejmowania decyzji w sprawie udzielania informacji o przebiegu i rezultatach badań prowadzonych przez komisję.

– Ten tryb powołania Komisji oraz nadanych uprawnień premierowi jednoznacznie odrzucają eksperci Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu – czytamy w oświadczeniu Polski Plus.

Powołując się na opinię Biura Analiz Sejmowych Polska Plus zaznacza, że nadanie w rozporządzeniu uprawnień premierowi jest niezgodne z Prawem lotniczym, które przewiduje m.in., że „uprawniony do powołania członków Komisji jest minister obrony narodowej działający w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych”.

„To kolejny gigantyczny skandal z udziałem szefa MON Bogdana Klicha, świadczący o braku kompetencji i odpowiedniego zastosowania procedur w wyjaśnianiu smoleńskiej katastrofy” – ocenia Polska Plus.

„Polska Plus po katastrofie w Smoleńsku wzywała premiera do natychmiastowej dymisji szefa MON Bogdana Klicha. W świetle kolejnego skandalu, za który odpowiedzialny jest szef tego resortu Polska Plus tym bardziej podtrzymuje wniosek o natychmiastową dymisję ministra obrony narodowej” – napisano w oświadczeniu.

Partia Polska Plus powstała w styczniu tego roku. Poselskie koło Polska Plus działa dłużej, od października; tworzą je byli posłowie PiS, m.in. Jerzy Polaczek, Jarosław Sellin, Kazimierz Michał Ujazdowski, Lucjan Karasiewicz.

PAP, Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s