Tablica ku czci ofiar gotowa w sierpniu


eł 15-07-2010, ostatnia aktualizacja 15-07-2010 18:42

Klub PiS chce ufundować tablicę upamiętniającą wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, która miałaby się znaleźć obok sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu. Tymczasem taka tablica już w Krakowie powstaje — zapewnia wojewoda małopolski.

Choć nie udało się jej przygotować — jak wcześniej wstępnie sugerowano w Krakowie — już na 18 czerwca, czyli rocznicę urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich, ma być gotowa w drugiej połowie sierpnia — dowiedziała się „Rz”. I wtedy zostanie przekazana metropolicie krakowskiemu kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi — zapewnia Joanna Sieradzka, rzeczniczka wojewody małopolskiego Stanisława Kracika. To metropolita jest bowiem gospodarzem Katedry Wawelskiej.

Tablicę sfinansuje budżet państwa, a jej projekt przygotowała Marta Witosławska, autorka projektu sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich. Tablica będzie wykonana z gładkiego różowego piaskowca. Przewidywany koszt to ok. 15 tys. złotych.

O tym, że to klub PiS jest gotowy ufundować taką tablicę, p.o. szefa klubu PiS Marek Kuchciński napisał w czwartkowym liście do inicjatora umieszczenia tablicy w krypcie wawelskiej prof. Fraciszka Ziejki, szefa Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Poinformowano też o tym kardynała Stanisława Dziwisza.

18 czerwca było datą zaproponowaną ad hoc po tragedii, jak wydarzyła się pod Smoleńskiem. Małopolski Urząd Wojewódzki zapewnia jednak, że tablica na pewno w krypcie wawelskiej znajdzie się już wkrótce.

Rzeczpospolita

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s