Rosjanie niszczyli zawartość aparatów ofiar katastrofy smoleńskiej?


czwartek, 4 listopada 2010 08:12

Aparaty fotograficzne i kamery wideo należące do ofiar katastrofy pod Smoleńskiem noszą ślady ingerencji. Wynika tak z ekspertyzy przeprowadzonej na zlecenie ABW, a zapisy której widział informator portalu Niezalezna.pl.

Przekazane do badań nośniki, takie jak aparaty i kamery wideo, noszą ślady ingerencji, w tym celowego niszczenia danych, która miała nastąpić po 10 kwietnia. Portal Niezalezna.pl donosi, że w części sprzętu taka ingerencja miała nastąpić np. między 17 a 19 kwietnia.

Informacje takie wynikają z analizy przeprowadzonej na zlecenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z 13 lipca 2010 roku. Ekspertyzie poddano aparaty fotograficzne i kamery wideo, które zabezpieczono na miejscu katastrofy Tu-154.

Portal Niezależna.pl dotarł do osoby, która widziała ten dokument w aktach śledztwa smoleńskiego.

– Ingerencja ta mogła nieodwracalnie zatrzeć ewentualne ślady wcześniejszych „modyfikacji”. Według informacji portalu, specjalista ten napisał w ekspertyzie także, iż na jednej z kart pamięci są „widoczne ślady kasowania zdjęć, które prawdopodobnie były zrobione na pokładzie samolotu TU-154 – miał stwierdzić biegły, któremu ABW zleciła analizę urządzeń.

Niezalezna.pl informuje, że w kilku aparatach zawarte na nich pliki (zdjęcia) przeglądano i modyfikowano m.in. 11 i 16 kwietnia. Jedno z urządzeń – aparat fotograficzny marki Sony – ma zmieniony plik desktop.ini (12 kwietnia o godz. 16:30), a utworzony sekundę wcześniej plik wykonywalny zdravoo.exe to… wirus komputerowy.

Kto mógł dokonywać takich interwencji? Najprawdopodobniej Rosjanie, bo w tym czasie nikt inny nie miał dostępu do zabezpieczonego sprzętu.

Polscy prokuratorzy zabezpieczyli łącznie ponad 120 telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, kamer i laptopów należących do ofiar katastrofy.

eMBe/Niezalezna.pl, Fronda.pl

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s