Prokuratura: BOR czekało na lotnisku


Sobota-Niedziela, 13-14 listopada, Nr 265 (3891)

Prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej polska prokuratura przekazuje sprzeczne informacje na temat obecności funkcjonariuszy BOR na lotnisku Smoleńsk Siewiernyj w dniu katastrofy rządowego Tu-154M. Już po ujawnieniu przez „Nasz Dziennik” pisma rosyjskiej Federalnej Służby Ochrony, które potwierdza tę obecność, przyznaje to również płk Zbigniew Rzepa, rzecznik prasowy naczelnego prokuratora wojskowego. Jednak jest to sprzeczne z jego własnymi słowami sprzed zaledwie miesiąca.

W przesłanej „Naszemu Dziennikowi” odpowiedzi płk Rzepa pisze: „Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie ustaliła, iż wśród osób znajdujących się w dniu 10 kwietnia 2010 r. w momencie katastrofy na płycie lotniska ‚Siewiernyj’ w Smoleńsku było dwóch funkcjonariuszy BOR, którzy ochraniali polskich przedstawicieli dyplomatycznych (dwóch polskich ambasadorów w Federacji Rosyjskiej)”. Ale jeszcze 16 września ten sam oficer pisał: „W momencie katastrofy samolotu Tu-154M 101 w dniu 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku w Smoleńsku nie przebywał żaden funkcjonariusz BOR-u, w tym czasie byli oni już w Katyniu”.
Prokuratura próbuje wyjaśniać oczywistą sprzeczność tych dwóch wypowiedzi w ten sposób, że w oświadczeniu z września chodziło jedynie o funkcjonariuszy zaangażowanych w zabezpieczenie wizyty polskiej delegacji z prezydentem na czele, nietowarzyszących polskim dyplomatom. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że prokuratura dopiero teraz uzyskała listę Polaków obecnych na płycie lotniska 10 kwietnia rano bądź posiadała listę niepełną.
„Dwóch polskich ambasadorów” to kolejne zastanawiające stwierdzenie prokuratury. – Chodzi o ambasadora Bahra i ambasadora tytularnego – uzupełnia kpt. Marcin Maksjan, p.o. rzecznik prasowy NPW. Rzeczywiście, oprócz Jerzego Bahra, polskiego ambasadora w Moskwie, w delegacji oczekującej na prezydencki samolot był Tomasz Turowski, były ambasador na Kubie, następnie pracujący w Departamencie Strategii i Planowania MSZ, będący również ambasadorem tytularnym. Pełnił on wtedy funkcję przedstawiciela nadzwyczajnego Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej. Na liście przekazanej przez ambasadę nie ma jednak ani ochrony Bahra, ani Turowskiego (o ile w ogóle taką posiada), ani nikogo innego. Figuruje na niej jedynie kierowca attaché wojskowego Grzegorza Wiśniewskiego, który zapewne jest funkcjonariuszem BOR.
Jeszcze we wrześniu prokuratura informowała, że przesłucha w tej sprawie szefa Biura Ochrony Rządu gen. Mariana Janickiego, ale na razie do tego nie doszło. Nie odbyło się również przesłuchanie jego podwładnych obecnych 10 kwietnia na Siewiernym. „Prokuratura nie ujawni, kto i w jakim terminie zostanie przesłuchany” – pisze płk Rzepa. Również BOR, powołując się na tajemnicę państwową, nie chce informować o tym, jakie zadania wykonywali jego funkcjonariusze na smoleńskim lotnisku.
– Prokuratura musi jednoznacznie ustalić, czy byli borowcy, jakie pełnili funkcje i do czego byli zobowiązani – mówi „Naszemu Dziennikowi” mecenas Bartosz Kownacki reprezentujący rodziny ofiar.
Piotr Falkowski

Obecni na Siewiernym 10 kwietnia rano, przed planowanym przylotem Tu-154M z Warszawy:
1. Jerzy Bahr, ambasador RP w Moskwie
2. Tomasz Turowski, ambasador tytularny
3. Grzegorz Wiśniewski, attaché wojskowy
4. Mirosław Czarnota, zastępca attaché wojskowego
5. Stanisław Łątkiewicz, radca
6. Emilia Jasiuk, I sekretarz
7. Wioletta Sobierańska, radca
8. Grzegorz Cyganowski, II sekretarz
9. Justyna Gładyś, III sekretarz
10. Andrzej Lasocki, starszy inspektor
11. Gerard Kwaśniewski, inspektor
12. Artur Geisel, inspektor
13. Marek Kusak, kierowca attaché wojskowego
14. Aleksandr Slepian, kierowca
15. Wasilij Subbotin, kierowca
16. Jurij Simogutin, kierowca
17. Jarosław Drozd, konsul generalny w Sankt Petersburgu
18. Krzysztof Czajkowski, konsul generalny w Irkucku
19. Dariusz Górczyński, naczelnik wydziału Federacji Rosyjskiej w Departamencie Wschodnim MSZ

Nasz Dziennik

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s