Macierewicz: to nie piloci są winni


2011-04-15 22:15

Na konferencji prasowej w Lublinie Antoni Macierewicz stwierdził, że to nie piloci są winni katastrofy smoleńskiej, ponieważ w odpowiednim momencie nacisnęli przycisk, który powinien był spowodować odejście samolotu na drugi krąg.

O braku winy pilotów przesądził przeprowadzony trzy dni temu eksperyment, który miał pomóc członkom polskiej komisji – kierowanej przez szefa MSWiA Jerzego Millera – wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, w ustaleniu przebiegu ostatnich sekund lotu z 10 kwietnia 2010 r.

Według „Naszego Dziennika” eksperyment wykazał, że mimo braku na lotnisku ILS, podczas lotu z wykorzystaniem tzw. automatycznego pilota, po naciśnięciu przycisku „uchod” samolot powinien odejść.

Macierewicz mówił, że piloci, „kiedy doszli już do wysokości 100 metrów, zgodnie ze sztuką lotniczą podjęli decyzję przerwania podchodzenia”. Wcisnęli przycisk „uchod”, który – jak mówił poseł – „w normalnym trybie i zgodnie ze wszystkimi przepisami zrywa dotychczasowe działania mechanizmów i sprawia, że samolot odlatuje”.

„Wiemy już na pewno od kilku dni, że wtedy, kiedy samolot jest sprawny, ten przycisk właśnie sprawia, iż samolot odlatuje. Wtedy nie odleciał. Jest pytanie, dlaczego tak się stało” – powiedział poseł PiS. Zdaniem Macierewicza „nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z działaniem osób trzecich”, co nie przesądza – zastrzegł – że był to zamach.

Obecna na konferencji prasowej posłanka PiS Elżbieta Kruk poinformowała, że rozpoczęła zbieranie podpisów poparcia dla inicjatywy budowy w Lublinie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Kruk chce, aby pomnik stanął w drugą rocznicę katastrofy w centrum miasta na placu, któremu rada miasta niedawno nadała imię Lecha Kaczyńskiego.

Gazeta Polska

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s