Wyniki eksperymentu! Klich w szoku?


17.04.2011, 09:15

Polscy śledczy przeprowadzają eksperymenty na sprawnym tu-154, by sprawdzić, czy prezydencki tupolew faktycznie nie mógł się poderwać w ostatniej chwili. Z symulacji na „tutce” wynika, że teoretycznie powinien się wznieść (powinien zadziałać zmieniający położenie maszyny przycisk „uchod”). Edmund Klich, polski spec od badania katastrofy smoleńskiej, powiedział Faktowi.pl, że inżynierowie mówili mu co innego! Włączenie w Smoleńsku funkcji „uchod” miało być niemożliwe!

„Nasz Dziennik” sugeruje – podpierając się wypowiedziami oficerów lotnictwa – że pod palcami trzymającego stery kapitana Arkadiusza Protasiuka mógł nie zadziałać jeden z przycisków, choć powinien. Chodzi o przełącznik funkcji „uchod”, dzięki któremu maszyna mogła się podnieść. Tymczasem znawca tematu płk Edmund Klich powiedział faktowi.pl, że według jego wiedzy „uchod” nie powinien działać bez systemu bezpieczeństwa ILS (w Smoleńsku go nie było). Kto ma rację?

Funkcję „uchod” można włączyć jedynie wtedy, gdy maszyna znajduje się w odpowiedniej pozycji i jest odpowiednio skonfigurowana. Pozwala na odejście na drugi krąg, gdy samolot jest sterowany przez autopilota. Wystarczy nacisnąć guzik i maszyna rozpoczyna manewr. Tupolewy są w tę funkcję wyposażone. Jednak – jak dotąd przekonywano opinię publiczną – „uchod” nie może być uruchomiony przy podchodzeniu do takich lotnisk, jak Siewiernyj, bo nie ma tam specjalnego radiowego systemu nawigacyjnego ILS.

Niemniej ostatni eksperyment polskich śledczych temu przeczy. Zrobili doświadczenie ze sprawnym tupolewem, któremu nakazali symulować manewr odejścia na drugi krąg właśnie z użyciem funkcji „uchod”, ale bez systemu ILS. Manewr, który przeprowadzono ponoć nad lotniskiem w Powidzu miał się udać – donosi „Nasz Dziennik”.

Zapytaliśmy o to polskiego akredytowanego przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym MAK, płk Edmunda Klicha. Chcieliśmy się dowiedzieć, na jakiej podstawie mówił o tym, że „uchod” nie zadziała bez ILS. – Taka była opinia inżynierów. Tak też wynikało z analiz symulatora – powiedział Faktowi.pl Klich. Zapytany o rewelacje „Naszego Dziennika”, odparł krótko: Nie będę tego komentował.

Fakt.pl

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s