Bomba próżniowa w tupolewie? „To nie ja oszukuję ludzi”


Newsweek, wp.pl | dodane 2011-04-20 (19:07)

Nie wstyd panu robić ludziom wodę z mózgu? – takie pytanie kończy wywiad, którego Joannie Tańskiej, dziennikarce „Newsweeka” udzielił Leszek Szymowski, b. dziennikarz „Wprost” i TVP, autor kontrowersyjnej książki „Zamach w Smoleńsku”. – To nie ja robię wodę z mózgu ludziom, ale politycy i prokuratorzy – odpowiada Szymowski.

Przeczytaj też: Tu-154 wylądował, rozerwała go bomba – szokująca książka

Autor książki „Zamach w Smoleńsku”, którą można było nabyć m.in. podczas obchodów rocznicy katastrofy w Smoleńsku przed Pałacem Prezydenckim, twierdził w niej, że samolot wylądował awaryjnie w lesie, a chwilę później wybuchła bomba. Skąd ten pomysł?

Szymowski twierdzi, że „na ślad bomby” naprowadziły go wyliczenia fizyka, prof. Mirosława Dakowskiego, światowej sławy specjalisty od praw pędu. Jak mówił w rozmowie z Newsweekiem autor „Zamachu w Smoleńsku”, z obliczeń profesora wynika, że w Smoleńsku doszło do rozerwania, a nie rozbicia maszyny. – Upadający samolot musi utworzyć w ziemi krater, zaś w Smoleńsku krateru nie było – mówił Szymowski. Dodał, że końcówki blachy wygięte były na zewnątrz, a przy uderzenie o ziemię powinny powstać wygięcia do środka.

Szymowski porównuje też katastrofę w Smoleńsku z tą w Lesie Kabackim, gdzie w 1987 roku rozbił się Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”. Jak mówił, fragmenty iła, który rozbił się o twardą ziemię, znajdowano w promieniu ok. 400 metrów, a szczątki tupolewa w Smoleńsku, który zderzył się z miękkim błotem, w promieniu kilometra. Jak mówił, to poważne przesłanki, przemawiające za wersją o zamachu.

Szymowski pisał też w książce o tym, że katastrofę przeżyło kilka osób, m. in. mężczyzna, który wyczołgał się z wraku i kobiety, proszące by ich nie dobijać. I o to pytał „Newsweek”. Szymowski odpowiada, że w książce bazował tylko na wypowiedziach specjalistów, którzy mówili, że „każda bomba, zwłaszcza próżniowa, ma odmienne pole rażenia i dlatego w inny sposób może działać na różne osoby”.

Wirtualna Polska

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s