Odważne pytania o katastrofę smoleńską


2011-04-22 13:39

W liście adresowanym do Prokuratora Generalnego, a przesłanym także do naszej redakcji, Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „Ad Vocem” stawia odważne pytania dotyczące katastrofy smoleńskiej.

Prokuratorzy ze stowarzyszenia w związku z wypowiedzią Andrzeja Seremeta, z której wynika, że w toku śledztwa nie będzie badany wątek przyczynienia się osób trzecich do katastrofy smoleńskiej domagają się odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy, kiedy i w jaki sposób, przeprowadzone zostały przez polskich biegłych – ekspertów – wszechstronne badania wraku samolotu prezydenckiego Tu – 154M oraz urządzeń i przedmiotów w nim się znajdujących?
  2. Czy, kiedy i w jaki sposób, polscy biegli zbadali oryginalne rejestratory lotu (czarne skrzynki) oraz znajdujące się w nich oryginały zapisów i czy wykluczyli manipulowanie tymi zapisami?
  3. Czy, i kiedy, zostały wydane opinie specjalistyczne polskich biegłych – ekspertów – z których wynikałoby, iż nie doszło do uszkodzenia – w skutek umyślnego działania osób trzecich – żadnego istotnego elementu, mechanizmu, samolotu, w szczególności elementów systemu sterującego statkiem powietrznym oraz jego silnikami (wykluczające działanie osób trzecich)?
  4. Czy, i jakie, inne dowody pozwoliły na wykluczenie przez Pana oraz prokuratorów prowadzących śledztwo wersji udziału osób trzecich w tym zdarzeniu?

– Sposób prowadzenia tego śledztwa winien być wzorcowy i nie powinien dawać asumptu do zasadnych twierdzeń, że jest ono źle prowadzone i nie są wykorzystywane wszystkie możliwości dowodowe w wyjaśnianiu przyczyn tak szczególnego i złożonego dla społeczeństwa polskiego zdarzenia, nie tylko w wymiarze prawnym, ale przede wszystkim o wymiarze historycznym. W oparciu o sposób prowadzenia śledztwa w sprawie tzw. katastrofy smoleńskiej, mogą nie tylko obecnie, ale i w przyszłości, być dokonywane oceny, niekoniecznie pochlebne dla prokuratury, co w efekcie może skutkować negatywnie na postrzeganie prokuratury oraz zatrudnionych w niej prokuratorów, nawet tych, którzy nie byli zaangażowani w jego prowadzenie czy też nadzorowanie. – czytamy w liście do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

Gazeta Polska

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s