Lista pasażerów była znana wszystkim od dawna


02.06.2011 02:36

 

Motto:  Boję się powrotu do Polski.  Paweł Świąder.  

 

Jak to możliwie, że miała Pani listę pasażerów kilka dni przed tragicznym odlotem prezydenckiego Tupolewa?

Dostałam tę listę od młodych dziennikarzy, którzy prosili mnie o radę z kim przeprowadzić ewentualnie wywiady. Ta lista pasażerów krążyła po prostu ot tak, już od kilku dni, z maili na maile

Tak rozpoczyna się jeden z wywiadów udzielonych po 10 kwietnia 2010r.  We wstępie poprzedzającym spisany przebieg  rozmowy czytamy:

O tym, że lista pasażerów była znana wszystkim od dawna; że polskie służby miały obowiązek nie dopuścić do lotu prezydenta, polityków i generałów jednym samolotem; o tym, że prezydent miał kilka dni temu postanowienie wyjazdu do Katynia pociągiem z wdowami i sierotami katyńskimi… – o tym wszystkim w rozmowie z Robertem Witem Wyrostkiewiczem mówi red. Anna Pietraszek, doradca zarządu Telewizji Polskiej
http://www.naszapolska.pl/index.php/redakcja/885-qta-lista-pasaerow-krya-po-prostu-ot-tak-ju-od-kilku-dni-z-maili-na-maileq

Podobne wypowiedzi słyszałem na własne uszy w radio i telewizji wkrótce po zamachu.  Nawet z ust samej „Stokrotki”.  Starano się nam wmówić, że skład delegacji był tajemnicą poliszynela. Podobno kilka dni przed 10 kwietnia dziennikarze mieli wiedzę, kto będzie w Katyniu z panem prezydentem.  Jak napisano: „lista pasażerów była znana wszystkim od dawna”.  A przecież jeszcze w piątek zachodziły zmiany.  Ileż to osób miało lecieć tym samolotem, ale w ostatniej chwili ktoś życzliwy ( KTO ??? Czy juz wiemy  KTO ??? )  poprosił je, aby ustąpili miejsca nieszczęśnikom. Tu nasuwa mi się paskudna analogia z posłem Niesiolowskim, który też miał zginąć w zamachu,  ale cudem ocalał.

Proszę spojrzeć na tę listę w programie wydanym przez Kancelarię. http://clouds.web-album.org/album/11378,program-10-04-2010-i-program-lotu-7-04-2010,,  a przynajmniej na jej początek.

W podobnym układzie publikowana jest lista osób, które zginęły w „katastrofie”. Nieco to przykre, ale tak jak w życiu stosuje się hierarchię ważności osób.
Skoro skład delegacji był znany wszem i wobec, więc szukałem potwierdzenia tego w materiałach opublikowanych w ostatnich dniach, gdy już wszyscy dziennikarze dostali swoje e-maile. Znalazłem niewiele, ale potwierdzenia żadnego.

9 kwietnia PAP poinformował:

W sobotę w lesie katyńskim odbędą się centralne polskie uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu na polskich oficerach. W polskiej delegacji, na której czele stoi prezydent Lech Kaczyński, uczestniczyć w nich będą m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezes IPN Janusz Kurtyka, biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Tadeusz Płoski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego biskup i generał brygady Miron Chodakowski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, prezes NBP Sławomir Skrzypek, a także przedstawiciele Rodzin Katyńskich, kombatanci, żołnierze oraz parlamentarzyści. Stronę rosyjską reprezentować będzie przedstawiciel prezydenta Dmitrija Miedwiediewa oraz wiceminister spraw zagranicznych.

Ani słowa o samolocie, ani słowa o marszałkach Sejmu, Senatu, dowódcach formacji wojsk chociaż wymieniono gen.Płoskiego i Chodakowskiego oraz organizatora uroczystości pana ministra Przewoźnika.

Jeszcze skromniej informowała „Rzeczpospolita”.

Posłowie PiS jadą do Katynia

Ewa Łosińska,Mariusz Goss 09-04-2010, ostatnia aktualizacja 09-04-2010 02:41

Prezydent Lech Kaczyński, który będzie przewodniczył głównym uroczystościom 10 kwietnia, poleci do Katynia samolotem. Towarzyszyć mu będzie żona Maria.

Na pokład samolotu głowa państwa zabierze blisko 80 osób, m.in. byłego prezydenta na wychodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, prezesa IPN Janusza Kurtykę, przewodniczącą Klubu PiS Grażynę Gęsicką.

http://www.rp.pl/artykul/458963.html
Artykuł dotyczył pociągu specjalnego, a  przytoczony fragment jakby nie pasował do całości. Został umieszczony na końcu. Wizyta Prezydenta, który leci samolotem, a tytuł o posłach jadących pociągiem. Dziwne przyznacie.  Notka była aktualizowana o 2.41 nad ranem.  Czyżby wtedy ktoś dopisał dwa akapity o samolocie, małżonce pana przydenta i ponad osiemdziesięciu osobach?  Czy to była ta ważna aktualizacja, którą trzeba było dokonanać  niemal o trzeciej nad ranem. Pracowici ludzie w „rzepie”.

W wyczyszczonych zasobach internetu ostały się jeszcze nieliczne  informacje z poranka 10 kwietnia.

Prezydent Lech Kaczyński udaje się do Katynia

Sobota, 10 kwietnia 2010 (06:03)   Aktualizacja: Sobota, 10 kwietnia 2010 (06:23)

Oprócz głowy państwa w Katyniu pojawią się m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezes IPN Janusz Kurtyka, biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Tadeusz Płoski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego biskup i generał brygady Miron Chodakowski oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.
Ze strony rosyjskiej w obchodach ma wziąć udział przedstawiciel prezydenta Dmitrija Miedwiediewa oraz wiceminister spraw zagranicznych.

http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/prezydent-lech-kaczynski-udaje-sie-do-katynia,1462832

Na innych portalach informacja o składzie bizantyjskiej delegacji towarzyszącej prezydentowi wyglądała identycznie. Proszę sprawdzić.

http://www.tvn24.pl/-1,1651538,0,1,lech-kaczynski-leci–rodziny-juz-w-katyniu,wiadomosc.html

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/198592,Prezydent-na-uroczystosciach-w-Katyniu

Chciałoby się spytać skąd czym Prezydent Lech Kaczyński w towarzystwie kilku, może kilkunastu osób udaje się do Katynia?   Ani słowa o samolocie, ani słowa o marszałkach Sejmu i Senatu, dowódcach sił zbrojnych. Ani słowa o czołowych osobach z listy delegacji, z listy którą znali przecież wszyscy dziennikarze.
Na wielu portalach pozostał jeszcze przebieg wypadków nazywany niekiedy „10 kwietnia 2010  –  minuta po minucie”. Tak jak tu: http://m.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/fakty/news,nId,271978
Zacytuję z niego tylko jedno zdanie.

12.40 Trwa weryfikacja i sprawdzanie listy pasażerów.

Długo to trwało, ale w końcu ją ustalono. Z jednym wyjątkiem NN.
Ciekawe, czy ktoś ma na swej poczcie krążącego wówczas e-maila?

 

arturb.salon24.pl

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s