Tupolew nie miał szans! Znamy tajemnicę eksperymentu


03.06.2011, 13:25

Dlaczego pilotom tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku, nie udało się w ostatnich sekundach poderwać maszyny na bezpieczną wysokość? Dotarliśmy do tajemnicy eksperymentu z bliźniaczym Tu-154 przeprowadzonego niedawno w Polsce

W samolocie, podczas odtwarzania ostatnich chwil tragicznego lotu, nie zadziałał przycisk „odejście”! A to oznacza, że tak samo mogło być 10 kwietnia 2010 r. Piloci nie mieli szans na ratunek, bo znad rosyjskiego lotniska – gdzie nie było nowoczesnego systemu ILS –  chcieli odlecieć na automatycznym pilocie. A ten się nie włączył.

Skąd wiadomo, że kapitan rządowego tupolewa Arkadiusz Protasiuk (†36 l.) naciskał feralny guzik „odejście” (po rosyjsku „uchod”)? Wynika to z oględzin wraku i zapisu rozmów z kokpitu samolotu potwierdzających, że załoga chciała poderwać maszynę automatycznym pilotem. Próba jego włączenia nastąpiła prawdopodobnie na ok. 20 sekund przed katastrofą, gdy po raz pierwszy padła komenda „odchodzimy”. Gdy automat nie zadziałał kapitan Protasiuk usiłował ratować tupolewa przed katastrofą, ale było już za późno.

– W czasie feralnego lotu samolot nie zareagował na naciśnięcie przycisku, a odejście nastąpiło dopiero, gdy dowódca pociągnął na siebie wolant i zwiększył obroty silników – komentował były szef szkolenia sił powietrznych płk Piotr Łukaszewicz.

Do tej pory nie było to jednak pewne. Dlatego prawdopodobny przebieg wydarzeń odtwarzano w kwietniu podczas eksperymentów z bliźniaczym tupolewem. Samolot „odchodził” znad wojskowego lotniska w Powidzu, na którym wyłączono system ILS. Rezultat utrzymywany jest w tajemnicy. Fakt nieoficjalnie dowiedział się jednak co przyniosło doświadczenie. Przycisk „uchod” nie zadziałał. Gdyby nie fakt, że próbę przeprowadzono na bezpiecznej wysokości 500 metrów, a więc kilkakrotnie wyżej niż to było w Smoleńsku, maszyna rozbiłaby się tak samo jak prezydencki Tu-154.

– To wyjaśnia opóźnienie w odejściu tupolewa znad smoleńskiego lotniska. Po naciśnięciu przycisku „uchod” piloci zostali zaskoczeni, że nic się nie dzieje. Jak się naciśnie hamulec w samochodzie i ten hamulec nie działa, to najpierw jest panika. Mija kilka bezcennych sekund zanim się chwyci za „ręczny” – tłumaczy obrazowo jeden z ekspertów wtajemniczonych w wyniki eksperymentu.

Pozostaje pytanie, dlaczego załoga tupolewa z prezydentem chciała użyć automatu skoro wiadomo było, że w Smoleńsku nie ma systemu ILS? Czy piloci nie zdawali sobie sprawy, że w takim przypadku przycisk „uchod” nie zadziała? Czy nie było to jasno określone w instrukcjach, którymi dysponowali?

Odpowiedzi na te wątpliwości powinien przynieść raport o przyczynach katastrofy przygotowywany przez komisję ministra Jerzego Millera (59 l.). Wczoraj Donald Tusk kolejny raz zapowiedział, że zostanie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.

– Mam taką nadzieję, choć nie chcę podawać żadnej daty. Ale jestem bliski pewności, że czerwiec to będzie miesiąc, kiedy cała sprawa znajdzie swój finał. Nie będę proponował, ani wprowadzał żadnych zmian w raporcie. Natychmiast poinformuję o nim opinię publiczną – ogłosił premier.

Tomasz Hypki, ekspert lotniczy:
Błąd w wyszkoleniu załogi
Cała ta historia świadczy o złym wyszkoleniu pilotów. Jeżeli nie potrafili odpowiednio zareagować, nie wiedzieli co w samolocie działa, a co nie działa, to znaczy, że byli fatalnie wyszkoleni.

Fakt.pl

Reklamy

1 komentarz

Filed under Uncategorized

One response to “Tupolew nie miał szans! Znamy tajemnicę eksperymentu

 1. qim

  Kiedy Fakt przestanie mataczyć? Wcześniej donosił:

  Jednak – jak dotąd przekonywano opinię publiczną – „uchod” nie może być uruchomiony przy podchodzeniu do takich lotnisk, jak Siewiernyj, bo nie ma tam specjalnego radiowego systemu nawigacyjnego ILS.

  Niemniej ostatni eksperyment polskich śledczych temu przeczy. Zrobili doświadczenie ze sprawnym tupolewem, któremu nakazali symulować manewr odejścia na drugi krąg właśnie z użyciem funkcji „uchod”, ale bez systemu ILS.

  Wyniki eksperymentu! Klich w szoku? W rozmowie z Faktem.pl mówi…
  http://www.fakt.pl/Wyniki-eksperymentu-Klich-w-szoku-W-rozmowie-z-Faktem-pl-mowi-,artykuly,101370,1.html

  Plus:
  http://www.rp.pl/artykul/643765.html

  Dobry komentarz:
  Dziś już nawet nikt nie pamięta o samobójcach, którzy do końca spokojnie odliczali, aż do 20 metrów, a potem kurwa mać. Dziś nikt nie pamięta, że patrzyli przez okna i za wszelką cenę chcieli lądować. Teraz błąd pilotów będzie polegał na tym, że użyli ruskiej wajchy bez zachodniego systemu naprowadzającego.
  http://trzyzdania.salon24.pl/312388,uchod#comment_4479914

  Dwa sprostowania.
  1/. Łajdackie nasienie łże nie tylko „tutaj”, ale wszędzie i na okrągło.
  2/. Łajdackie nasienie nie tyle „bezczelnie łże”, co zwyczajnie pracuje.

  Za oczywiste kłamstwa z wyrachowania na temat UCHOD oraz ILS wywaliłem te łajdackie wywrotowe nasienie na zbity pysk. I spokój jest, zero trollowania, pełna przejrzystość.
  http://trzyzdania.salon24.pl/312388,uchod#comment_4482163

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s